Foxconn plánuje investovat pět miliard dolarů do závodu v Indii | E15.cz

Foxconn plánuje investovat pět miliard dolarů do závodu v Indii

Foxconn
Foxconn
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas/E15

ČTK

Tchajwanská společnost Foxconn hodlá v příštích pěti letech investovat v Indii přes pět miliard dolarů (více než 123 miliard korun) do nového závodu na výrobu elektroniky. Foxconn, který je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě a zároveň klíčovým dodavatelem americké společnosti Apple, podepsal příslušnou dohodu se západoindickým státem Maháráštra.

Nový závod by podle místních činitelů mohl vytvořit pracovní místa pro zhruba 50 tisíc lidí. Zakladatel Foxconnu Terry Gou odmítl sdělit, zda se budou v novém závodu vyrábět také mobilní telefony. Indie by mohla Foxconnu pomoci zmírnit zrychlující se mzdovou inflaci v Číně, kde Foxconn vyrábí většinu iPhonů. Firma by zároveň mohla umístit výrobu blíže trhům, kde chtějí růst její klíčoví zákazníci.

Mezi zákazníky Foxconnu patří například výrobce chytrých telefonů BlackBerry nebo internetový obchod Amazon. Foxconn mívá v období výrobní špičky zhruba 1,3 milionu zaměstnanců a patří k největším soukromým zaměstnavatelům na světě. V letech 2010-2011 se v podniku objevila série sebevražd, po kterých musel Foxconn zlepšit pracovní podmínky.

Chystaná investice Foxconnu zároveň podpoří kampaň indického premiéra Naréndry Módího, který chce proměnit třetí největší asijskou ekonomiku v hnací sílu zpracovatelského průmyslu. Foxconn má zájmy i v České republice, kde chce vybudovat výzkumné a designové centrum. Do roku 2018 plánuje investovat zhruba 2,5 miliardy korun. Memorandum o spolupráci podepsal premiér Bohuslav Sobotka s šéfem Foxconnu Gouem v červenci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.