Francouzská Areva v Německu propustí až 1500 lidí | E15.cz

Francouzská Areva v Německu propustí až 1500 lidí

Jaderná elektrárna
Jaderná elektrárna
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský státní jaderný gigant Areva hodlá během příštích pěti let v rámci nového strategického plánu zrušit až 1500 pracovních míst v Německu. Uvedl to generální ředitel společnosti Luc Oursel při prezentaci strategického plánu, který reaguje na odklon některých evropských zemí, včetně Německa, od jádra. Areva v Německu zaměstnává téměř 6 tisíc lidí. V Česku se nyní uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Snížení počtu zaměstnanců v Německu je podle Oursela nezbytné poté, co se německá vláda rozhodla opustit jadernou energii v reakci na havárii v japonské Fukušimě. Francouzským zaměstnancům Areva v příštím roce zmrazí mzdy.

Firma již v pondělí oznámila, že v letošním roce čeká provozní ztrátu 1,4 až 1,6 miliardy eur (36 až 41 miliard korun). Dodala, že plánuje prodej aktiv v hodnotě přes 1,2 miliardy eur. Akcie Arevy od začátku letošního roku oslabily téměř o polovinu.

Areva se nyní podle agentury Reuters potýká se zpožděním při výstavbě dvou jaderných reaktorů nové generace. Odložen byl mimo jiné projekt jaderné elektrárny ve finském Olkiluotu, pod očekáváním jsou také výsledky těžby v uranových dolech, které firma koupila v roce 2007.

Nejasné vyhlídky nemá jaderná energetika ani v samotné Francii. Atomové elektrárny sice v současnosti dodávají 80 procent energie v zemi, prezidentský kandidát socialistů ale například uvedl, že v případě svého zvolení zavře skoro polovinu nukleárních reaktorů v zemi.

Právě temelínská zakázka nejméně za dvě stě miliard korun by pro Arevu - největšího světového dodavatele jaderných reaktorů - mohla znamenat významnou vzpruhu. Soupeří o ní s americkým Westinghousem z japonské skupiny Toshiba a česko-ruským konsorciem Škoda JS – Rosatom.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah