Francouzská zásahovka dostane české pušky. Její zbraně na teroristy nestačily | e15.cz

Francouzská zásahovka dostane české pušky. Její zbraně na teroristy nestačily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská elitní protiteroristická jednotka GIGN si objednala od uherskobrodské České zbrojovky 68 útočných pušek CZ BREN 2. Informoval o tom dnes server Euro.cz. Cenu kontraktu neuvedl.

"Vybrali si to jedni z nejlepších. I kdyby už další pušky nepotřebovali, referenční váha toho obchodu je pro nás velmi důležitá," řekl webu k zakázce vedoucí marketingu České zbrojovky Karel Bařinka.

Podle serveru se pro tyto zbraně jednotka rozhodla v reakci na teroristické útoky v Paříži z ledna 2015, kdy se střetla s teroristy v neprůstřelných vestách. Francouzské četnictvo a zvláštní policejní útvary prý při útocích v Paříži zjistily, že jejich zbraně ráže 9 mm jsou v podobných situacích neefektivní a jejich střelivo 5.56 mm nemá potřebný účinek.

Video se připravuje ...
Puška CZ Bren 2

Munice ráže 7.62 x 51 mm dostatečné parametry měla, ale zbraně schopné ji vypálit byly pro boj zblízka těžké a velké. Jednotka GIGN se proto rozhodla pro zbraně ráže 7.62 x 39 mm a při následných testech dospěla k závěru, že ze zkoušených zbraní je nejspolehlivější a nejúčinnější český výrobek.

Česká zbrojovka loni dosáhla rekordních tržeb, které předčily 3,4 miliardy korun z roku 2015. Za loňský rok očekává tržby kolem 3,8 miliardy, přesné číslo zatím nezveřejnila. Zisk po zdanění za rok 2015 činil 446,4 milionu, za loňský rok má být mezi 400 až 500 miliony. Na letošek si zbrojovka naplánovala tržby 4,07 miliardy a provozní zisk, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, přes 700 milionů.

Firma polovinu výrobků dodává ozbrojeným složkám, armádě a policii, polovinu tvoří zakázky pro civilní potřeby, lov, sport nebo osobní ochranu. V poslední době rostou prodeje na trhu ozbrojených složek, kde Česká zbrojovka získala vedle zakázky na přezbrojení české armády i zakázku na Slovensku. Naopak neuspěla například loni v Indii, jejíž vláda tendr zrušila.

Export se na tržbách firmy podílí asi 80 procenty, zbytek tvoří tuzemské zakázky, především zakázka na přezbrojení armády.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah