Holdingu CSG se daří v oblasti letectví, výroby speciální techniky, radarů i brzdových systémů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Holdingu CSG se daří v oblasti letectví, výroby speciální techniky, radarů i brzdových systémů

Holdingu CSG se daří v oblasti letectví, výroby speciální techniky, radarů i brzdových systémů
ZDROJ: CZECHOSLOVAK GROUP
Prezentace klienta •

Skupina Czechoslovak Group (CSG), která je od roku 2018 stoprocentně vlastněna podnikatelem Michalem Strnadem, zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2018, ze kterých vyplývá, že tržby i EBITDA meziročně vzrostly téměř o polovinu. Významný růst hospodářských výsledků zapříčinily především klíčové firmy holdingu, mezi které patří Eldis Pardubice, Excalibur Army, Tatra Defence Vehicle, Dako-CZ, Česká letecká servisní, ale i slovenská část holdingu patřící do skupiny MSM Group.

Skupina CSG tak za rok 2018 dosáhla tržeb v hodnotě 11,5 miliardy korun a EBITDA ve výši 1,9 miliardy korun. „Významný podíl na růstu hospodářských výsledků měly klíčové společnosti, které poskytují služby v oblasti letectví a leteckého výcviku, výroby speciálních pozemních vozidel, výroby radarů a produkce brzdových systémů pro kolejová vozidla,“ uvádí k hospodaření majitel skupiny CSG Michal Strnad.

Letectví, brzdové systémy i speciální technika a radary

Za jednoho z největších „skokanů roku“ ve skupině CSG lze označit společnost Dako-CZ, která je jediným českým a jedním ze tří světových výrobců brzdových systémů pro kolejová vozidla. Tržby Dako-CZ v roce 2018 meziročně vzrostly o 26 procent ze 738 na 927 milionů korun a EBITDA významně o 65 procent z 91 na 150 milionů korun. Tento klíčový ukazatel také dokládá, že třemošnický podnik má za sebou nejlepší rok ve své historii.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP

Další významnou společností, která stojí za růstem hospodářských výsledků celé skupiny, je výrobce radarů pro řízení civilního letového provozu, firma Eldis Pardubice. Ta v roce 2018 dosáhla tržeb v hodnotě 351 milionů korun a EBITDA ve výši 143 milionů korun. Mimo to také docílila významného obchodního úspěchu, kdy v průběhu minulého roku podepsala kontrakt na vývoz třinácti letištních radarů do Číny.

Nejmladší zbrojovka v Česku

Poprvé po třech letech od založení se do černých čísel dostala nejmladší zbrojní továrna v České republice, podnik Tatra Defence Vehicle, který je mimo jiné exkluzivním výrobcem kolových obrněných vozidel Pandur II 8x8 CZ. Zbrojovka, jejíž tržby dosáhly 321 milionů korun a EBITDA 39 milionů korun, spolupracuje s automobilkou Tatra Trucks na výrobě obrněných vozidel typu TITUS, které v 62 kusech obdrží v příštích letech Armáda České republiky.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP

Dalšímu podniku, kterému se v roce 2018 se dařilo, je i Excalibur Army, který kromě sortimentu generálních oprav a modernizací starších vozidel, loni poprvé uspěl i s novým a vlastním výrobkem, kolovým obrněncem Patriot na podvozku Tatra, jehož druhou generaci představil na letošním veltrhu IDET. Excalibur Army dosáhl tržeb v hodnotě téměř 3 miliardy korun a EBITDA měl ve výši 556 milionů korun.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP

Nový majitel, lepší výsledky

Pod novým majitelem se také významně daří firmě Česká letecká servisní (ČLS), která se zabývá výrobou a modernizací avioniky, speciálního vybavení a náhradních dílů do letecké techniky. ČLS, která dosáhla tržeb ve výši 1,24 miliardy korun a EBITDA v hodnotě 328 milionů korun, je součástí holdingu CSG od roku 2016, kdy skupina odkoupila majoritní podíl akcií od firmy Omnipol a pod nový vlastníkem se podařilo její hospodaření významně zlepšit.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP

Významné hospodářské výsledky v roce 2018 přinesla i slovenská větev holdingu CSG. Společnost MSM Martin, která se zabývá mimo jiné opravou, modernizací a prodlužováním životního cyklu vojenské techniky, dosáhla tržeb v hodnotě 1,66 miliardy korun a EBITDA ve výši 268 milionů korun. Tržby podniku ZVS holding, který zajišťuje speciální výrobu v oblasti velkorážní, středorážní a malorážní munice, byly v minulém roce ve výši 680 milionů korun a EBITDA v hodnotě 46 milionů korun.

Autor: CZECHOSLOVAK GROUP

Důležitou událostí celé skupiny CSG v roce 2018 bylo předání vlastnictví holdingu z jedné generace rodiny na druhou. Zakladatel skupiny Jaroslav Strnad převedl 100procentní podíl holdingové společnosti na syna Michala Strnada. Z hlediska vnitřního chodu CSG se ale nejednalo o velkou změnu, protože Michal Strnad již několik let působil ve skupině jako generální ředitel.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!