Hradec Králové chce, aby ERÚ řešil hrozbu ukončení dodávek tepla

Elektrárna Opatovice

Elektrárna Opatovice Zdroj: profimedia.cz

Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK) dala podnět Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) na prověření situace kvůli hrozbě ukončení dodávek tepla pro Hradec Králové. Reagovala tím na to, že společnost Czech Coal vypověděla smlouvu na dodávky uhlí firmě Elektrárny Opatovice. Hradecká firma teplo z Opatovic distribuuje do téměř 24.000 domácností ve městě a jiný zdroj tepla nemá. Informovalo o tom Tepelné hospodářství Hradec Králové.

Ve středu Tepelné hospodářství obdrželo dopis z ERU s tím, že se úřad situací zabývá. „Předsedkyně úřadu Alena Vitásková vyzvala vedení společnosti Elektrárny Opatovice a Czech Coal k osobnímu jednání a podání vysvětlení,“ uvedla hradecká firma.

Opatovická elektrárna od pátku 9. června nedostává uhlí, zásobu má asi na tři měsíce provozu. Společnost Czech Coal sdělila, že bude elektrárně dodávat uhlí na výrobu tepla a teplé vody za původní ceny, až elektrárna vyčíslí, kolik jej potřebuje. Elektrárna ale trvá na tom, že původní kontrakt je stále platný a uhlí by měla dostávat.

Firma Czech Coal vypovězení smlouvy na dodávky uhlí do elektrárny zdůvodnila tím, že majitel elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun. Opatovice i EPH naopak tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí. EOP má s Czech Coal uzavřenou smlouvu z roku 2002, která měla trvat do roku 2015.

Elektrárna v Opatovicích zásobuje teplem a teplou vodou přes 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Společnost také v regionu dodává teplo institucím či průmyslovým objektům. Ročně elektrárna spálí přes milion tun hnědého uhlí.