Karlovarské minerální vody mají za sebou další rekordní rok

Karlovarské minerální vody založil v roce 1873 karlovarský rodák Heinrich Mattoni

Karlovarské minerální vody založil v roce 1873 karlovarský rodák Heinrich Mattoni Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)

Skupině firem Karlovarských minerálních vod (KMV) stoupnul za loňský rok obrat na 8,3 miliardy korun. Meziročně jde o dvanáctiprocentní nárůst. Firmě rostl i hrubý zisk. Jde už o třetí rok za sebou, v němž firma dosáhla rekordních výsledků. Konkrétní čísla ale společnost neuvádí. Sdělil to mediální zástupce firmy Pavel Novák.

Středoevropská nápojová skupina Karlovarských minerálních vod v roce 2017 vyrobila přes miliardu lahví. Ukazatel EBIDTA, který stanovuje zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizací, meziročně stoupl o sedm procent.

"Rok 2017 jsme uzavřeli s třetími rekordními výsledky po sobě. Jsem hrdý na to, že jsme opět potvrdili naši pozici experta na zdravý pitný režim a že spotřebitelé oceňují kvalitu a chuť našich výrobků," zhodnotil uplynulý rok generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Na konci roku 2017 se společnost Trentop Investements B.V., jediný akcionář KMV, stala daňovým rezidentem České republiky. Celá skupina společností kontrolovaných KMV se tak podrobila českému daňovému režimu, neboť jak holdingová struktura, tak její vlastníci podléhají českým daňovým předpisům.

Skupina KMV kromě svých aktivit v České republice působí i na dalších evropských trzích. V Maďarsku je lídrem na trhu přírodních minerálních vod prostřednictvím společnosti Szentkirályi - Kékkúti Mineral Water Kft. "V Maďarsku realizujeme investiční projekty ve výši 2,6 milionu eur (asi 65,84 milionu korun), například ve stáčírně Kékkúti jsme nainstalovali jednu z nejmodernějších technologií míchání sirupů v Maďarsku. V roce 2018 chceme významně rozšířit výrobní kapacitu stáčírny Szentkirályi a investovat do tohoto rozšíření zhruba sedm milionů eur (zhruba 177,27 milionu korun)," uvedl Pasquale.

V Rakousku je skupina KMV (Waldquelle) dvojkou v sektoru přírodních minerálních vod a na třetí pozici v ochucených vodách. Na Slovensku drží skupina KMV pozici dvojky na trhu přírodních minerálek. V Bulharsku v roce 2017 převzala KMV společnost Quadrant Beverages JSC., která je v Bulharsku mimo jiné oficiálním výrobcem a prodejcem produktů společností PepsiCo.

V roce 2017 exportovala skupina KMV své výrobky zhruba do 20 zemí světa. K největším odběratelům patří Slovensko, Německo a Rakousko, ale KMV vyváží i do vzdálenějších destinací, jako jsou Rusko, USA, Spojené arabské emiráty, Izrael nebo Austrálie. Loni KMV poprvé exportovala ochucené varianty značky Mattoni do Saúdské Arábie a po mnoha letech se vrátila na ukrajinský trh. Podařilo se zvýšit podíl prémiových značek na celkovém vývozu, zejména Mattoni a Magnesia.

V lednu se KMV staly výhradním nápojovým franšízantem a distributorem snacků PepsiCo v Česku, Maďarsku a na Slovensku a zakoupí podniky PepsiCo v těchto zemích. Transakce podléhá schválení příslušných antimonopolních úřadů a očekává se, že bude dokončena letos v prvním pololetí.