Kellner má lék na rakovinu | E15.cz

Kellner má lék na rakovinu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: kolaz E15

Tomáš Skřivánek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sotio, tak se jmenuje biofarmaceutická společnost Petra Kellnera, která v tichosti vyvinula léky na rakovinu prostaty. Podle informací E15 již podala žádost o jejich patentovou ochranu.

Firma, o jejímž vzniku jsme informovali jako první loni v září, nyní testuje své přípravky na léčbu různých stádií rakoviny prostaty s cílem prokázat jejich bezpečnost a účinnost. Letos plánuje pokročit do třetí testovací fáze, kdy budou její léky podávány stovkám až tisícům pacientů v několika zemích. Až poté může Sotio pomýšlet na registraci léčiv a jejich prodej k běžnému klinickému použití.

„PPF je minoritním akcionářem společnosti Sotio, z této pozice nejsem oprávněn komentovat složení její akcionářské struktury ani za firmu mluvit,“ řekl mluvčí PPF Milan Tománek. Skupina PPF farmaceutický podnik majoritně ovládne až poté, co léky získají patentovou ochranu a další investice do rozvoje si vyžádají navýšení kapitálu. Podle informací E15 zatím majoritu drží sám Petr Kellner, který se projektu hodně osobně věnuje.

Předsedou představenstva a generálním ředitelem Sotia je Karel Nohejl, bývalý šéf tuzemské pobočky konzultantské společnosti McKinsey & Co. Spolu s ním v představenstvu zasedá výrobní ředitelka Petra Dobešová, bývalá šéfka vnějších vztahů společnosti Philip Morris a finanční ředitelka Eva Rollerová. Ta v devadesátých letech vybudovala a nakonec úspěšně prodala potravinářskou firmu Emarko. Hlavními odbornými konzultanty a členy dozorčí rady společnosti jsou motolští lékaři – přednostka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jiřina Bartůňková a docent imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Radek Spíšek.

Vedle léků na rakovinu prostaty plánuje Sotio v roce 2012 zahájit i práce na léku na rakovinu vaječníků.

Společnost Sotio vznikla na jaře 2010 a má základní kapitál deset milionů korun. Jejími akcionáři jsou nizozemská společnost Hekto a firma Anthearose registrovaná na Kypru. Sotio je biotechnologická společnost věnující se vývoji nových léčebných postupů na bázi dendritických buněk zaměřených na léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění.

Společnost se věnuje výzkumu vlastní platformy aktivní buněčné imunoterapie s cílem významně zlepšit a zpřístupnit možnosti léčby pacientům, stojí na internetové stránce firmy. Sotio připravuje své léčivé přípravky pro aktivní buněčnou imunoterapii ve vlastních laboratořích nově vybudovaných v pražských Holešovicích.

Výrobní prostory splňují nejpřísnější nároky na sterilní přípravu léčivých preparátů používaných v buněčné terapii a patří k nejmodernějším a největším v Evropě. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) udělil loni v prosinci společnosti Sotio Certifikát správné výrobní praxe ve výrobě hodnocených léčivých přípravků.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah