Kellner vstoupil do soutěže o řecké plynárenství

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: gaz-system.pl

Podnikatel Petr Kellner potvrzuje zájem o privatizaci v Řecku, které musí kvůli složité hospodářské situaci prodávat státní majetek. Investiční fond z Kellnerovy skupiny PPF se účastní výběrového řízení na koupi většinového podílu v řecké plynárenské společnosti DEPA, jehož hodnota dosahuje v přepočtu až padesáti miliard korun. Zprávu, která se objevila v ruských médiích, potvrdily E15 dobře informované zdroje.

Sama skupina PPF se k informaci nevyjadřuje. „Nekomentujeme akviziční záměry,“ uvedl mluvčí Radek Stavěl.

Fond PPF Capital Partners, který spadá do privátně kapitálové větve Kellnerova impéria, splnil základní požadavky tendru a do druhého kola výběrového řízení postoupil společně s dalšími třinácti společnostmi z celé Evropy, ale například i z Japonska, Alžírska, Izraele a Ázerbájdžánu.

Představitelé skupiny PPF již dříve uváděli, že po „velkém třesku“, kterým je v případě Řecka tamní finanční krize, se rodí velké příležitosti. Účast na řecké privatizaci by navíc mohla přinést diverzifikaci Kellnerovu byznysu, který se dnes z převážné části rozvíjí v Rusku. PPF také vstoupila do řecké banky Piraeus, kde drží podíl necelých šesti procent. Kellner nicméně připouští, že zájem o řeckou privatizaci nemusí nutně skončit tím, že PPF další aktiva koupí.

Mezi favority tendru na prodej 65procentního státního podílu ve firmě DEPA patří ruský Gazprom, který Řecku dodává většinu plynu, a italské společnosti ENI a Edison. Italové s Řeky spolupracují na budování plynovodu South Stream.

DEPA má velký strategický význam právě proto, že je klíčovým účastníkem takzvaného jižního koridoru, kterým povedou plynovody z východu do západní Evropy a budou přepravovat surovinu z Ruska i jiných zemí. DEPA drží přes polovinu v řecké distribuci, vlastní přímořský terminál na zkapalněný zemní plyn LNG a také zcela ovládá provozovatele plynovodů DESFA.

To, že se do tendru přihlásil PPF Capital Partners Fund, naznačuje, že Kellnerovi lidé zájem o řeckou plynárenskou firmu zatím přímo nespojují s nástupem do energetiky střední Evropy a Německa. Expanzi na těchto trzích má na starosti Energetický a průmyslový holding (EPH), v němž má největší podíl právě Kellner. Vyhledávání nových příležitostí v Řecku řídí muž číslo dvě ve skupině PPF Jiří Šmejc.

EPH nyní usiluje i o koupi českého operátora plynovodů Net4Gas a také o podíl ve slovenské plynárenské jedničce SPP. Rovněž tyto transakce by pro Kellnera a jeho partnery znamenaly investice v řádu desítek miliard korun.