Kladenské Lego díky stěhování z Dánska zaměstná téměř tisíc lidí

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Mlada fronta

Díky stavbě třech nových výrobních hal v kladenské továrně přijme dánský výrobce hraček Lego v příštích letech až 930 zaměstnanců. Lego zastaví necelých 40 tisíc metrů čtevrečních, nové prostory budou sloužit k sestavování, balení a zdobení hraček, které budou vyrobeny v jiných závodech. Jeden z největších světových výrobců hraček by se stavbou mohl začít ke konci letošního roku a ukončena by měla být do konce roku 2015.

Podle personální ředitelky kladenského Lega Zuzany Chapmanové ještě nebylo o zahájení výstavby definitivně rozhodnuto. „Co se týká nového projektu, tam záleží především na tom, jaký rozsah a harmonogram bude v rámci Lega finálně schválen a také samozřejmě jak dobře se Lego bude prodávat. Jde o prostory pro budoucí rozvoj,“ řekla Chapmanová. V podkladech o vlivu stavby na životní prostředí je například uvedeno, že společnost potřebuje areál postavit kvůli zvýšení kapacity výroby.

Nové provozy továrny mají vzniknout především v části průmyslové zóny, kde dříve vyráběla počítačové a telekomunikační komponenty kanadská firma Celestica, od které Lego areál koupilo. Podle zjištění ČTK už byl v podstatě celý areál zdemolován a plocha pro výstavbu by mohla být brzy připravena. „Ta výroba, co se týče počtu lidí a přepravovaných výrobků, bude menší, než když tam byla Celestica a plně jela. Výrobní prostory Lega ale budou větší,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS). Město podle něj plánované rozšíření továrny podporuje. Bude ale jednat o dílčích úpravách projektu, které se týkají třeba vybudování protihlukové zdi.

Lego patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. V Kladně funguje od roku 2000 a v současnosti zaměstnává kolem 1500 lidí, ke kterým v hlavní sezoně podle Chapmanové přibývá kolem 800 agenturních pracovníků. Společnost už loni továrnu rozšířila o čtyři nové haly za více než 1,2 miliardy korun, kam bylo loni přijato přes 200 pracovníků a jejich nábor bude pokračovat.

Společnost Lego vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček. Celosvětově ji proslavily stavebnice z umělohmotných kostiček. Kromě továren v ČR a Dánsku společnost hračky pro evropský trh vyrábí také v Maďarsku. Právě v Dánsku firma zruší stovky pracovních míst a výrobu přestěhuje na východ.