Kodak opustil bankrotovou ochranu, fotografii dal definitivní sbohem | E15.cz

Kodak opustil bankrotovou ochranu, fotografii dal definitivní sbohem

Kodak s fotografií definitivně skončil
Kodak s fotografií definitivně skončil
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Kodak dokončila restrukturalizaci a dnes opustila režim bankrotové ochrany. Světoznámý výrobce fotografických potřeb a někdejší lídr tohoto trhu uvedl, že se teď zaměří na komerční zobrazování a tisk. Kodak požádal o ochranu před věřiteli loni v lednu a minulý měsíc soud schválil žádost firmy o opuštění tohoto režimu.

Firma se dostala do problémů kvůli rostoucí konkurenci a rozkvětu digitálního fotografování, na který nestihla včas zareagovat. Dolů ji ale táhly i vysoké dluhy. Za dobu bankrotové ochrany firma výrazně zeštíhlela, prodala velkou část aktivit a patentů a ukončila výrobu fotoaparátů, která ji proslavila.

Kodak dodal, že od dnešního dne jsou zrušeny jeho staré akcie. Věřitelé obdrží akcie reorganizované firmy. Společnost se nově zaměří na technologii tisku pro firemní zákazníky, komponenty pro dotykové senzory chytrých telefonů a počítačových tabletů a na filmy pro filmový průmysl. Firma tedy už nebude vyrábět nic pro běžné spotřebitele.

Kodak má nyní 8500 zaměstnanců - v době vyhlášení bankrotu jich měl asi 17.000. V roce 2003, kdy byla firma na vrcholu, zaměstnávala zhruba 47.000 lidí.

Firma založená Robertem Eastmanem patří mezi nejznámější americké značky a kdysi dominoval celému fotografickému průmyslu. Firma založená v roce 1880 však nedokázala rychle přijmout moderní technologie a zaspala rozvoj digitální fotografie, i když to byla právě ona, kdo vymyslel digitální fotoaparát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah