Komárkovi těžaři MND objevili na Moravě zásoby ropy a zemního plynu za miliardy | E15.cz

Komárkovi těžaři MND objevili na Moravě zásoby ropy a zemního plynu za miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Těžařská společnost MND, která patří do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka, objevila na jižní Moravě ložisko se zásobami ropy a zemního plynu v hodnotě přes 3,5 miliardy korun. Firma začne v nalezišti těžit zřejmě v příštích letech podle toho, jak rychle se jí podaří vyřídit všechna povolení a vykoupit potřebné pozemky.

Podle člena představenstva MND Miroslava Jestřabíka je ložisko mezi Kyjovem a Brnem a pod zemí jsou tam přes tři miliony barelů ropy a 100 milionů kubíků plynu.

"Ložisko jsme našli v jiném typu horniny než kdykoliv předtím. Ukázalo nám to tedy, že ropa se může hledat na našich územích i tam, kde nás to dřív nenapadlo," uvedl Jestřabík. Podle HN se díky nálezu zvýší nevytěžené ropné zásoby firmy o čtvrtinu.

MND loni vytěžila v Česku meziročně méně ropy a plynu. Ropy bylo 127 tisíc metrů krychlových, proti roku 2016 o deset procent méně. Zemního plynu firma vytěžila 85,1 milionu metrů krychlových, meziroční pokles byl pětinový.

Hlavním důvodem poklesu byly podle firmy nízké ceny ropy na světových trzích, které způsobily, že se těžba tolik nevyplácela.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah