Policie znovu prošetří útoky na výrobce osvětlení | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Krádež za bílého dne? Policie znovu prošetří kauzu insolvenčních útoků na výrobce osvětlení

Daniel Novák

Daniel Novák

Kauzou roky trvajících útoků na šestici tuzemských výrobců osvětlení se bude muset znovu zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vrchní státní zastupitelství v Praze zrušilo část rozhodnutí protimafiánských policistů o odložení případu. Skupina výrobců světelné techniky v čele s firmami Modus a Trevos čelila v minulých letech sérii smyšlených insolvenčních návrhů i pokusům o krádeže firem.

„Státní zástupce v souvislosti se stížností jedné z poškozených společností část usnesení policejního orgánu o odložení věci zrušil. Ohledně zbylé části stížnost zamítl jako nedůvodnou,“ sdělil žalobce Jan Krestýn z Vrchního státního zastupitelství.

„Zrušená část se týká šikanózních insolvenčních návrhů. V této části bude třeba dokazování dále dle pokynů státního zástupce doplnit,“ dodal. Dotčené podniky posun v případu nekomentovaly.

Útoky na výrobce osvětlení se děly v letech 2014 až 2017. Policisté vyšetřovali celkem 13 insolvenčních návrhů založených na falešných směnkách a vymyšlených pohledávkách. Zasaženo bylo šest firem.

Pachatelům útoků na české firmy se podařilo zahladit stopy. Policie případ odložila

V případě společností Modus a Trevos se dokonce uskutečnil pokus o zcizení podniků pomocí změny v obchodním rejstříku uskutečněné na základě zfalšovaných dokumentů o převodu akcií.

Pachatelé k útokům využili šest schránkových firem v čele s bílými koňmi. Většina z představitelů těchto společností ani reálně neexistovala. Pachatele se policii vypátrat nepodařilo. Nepomohlo množství výslechů, domovní prohlídky ani specializované policejní expertizy. Nyní se o nalezení stop budou muset policisté pokusit znovu.

Rozhodnutí potvrdil i mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Nyní bude probíhat další prověřování. Konkrétní skutečnosti není možné s ohledem na probíhající trestní řízení uvést,“ uvedl.

Výrobce osvětlení Trevos změnil majitele. Převzali ho podnikatelé Opočenští

Firmy postižené útoky neznámých pachatelů patří ke špičkám v oboru. Například Hormen CE dodává osvětlení do velkých komerčních center, jako je pražské Quadrio nebo Florentinum. Trevos rozsvítil olympijský stadion v Londýně, letiště v Düsseldorfu nebo nové vlakové nádraží ve Vídni. Mezi další firmy zasažené vlnou smyšlených insolvenčních útoků patřily společnosti Halla, Modus, Apin a Cobap. 

Policie v kauze útoků na výrobce osvětlení tápe

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!