Kunovický Evektor přilákal investora z Malajsie, získá čtyři miliardy | E15.cz

Kunovický Evektor přilákal investora z Malajsie, získá čtyři miliardy

EV-55 Outback
EV-55 Outback
• 
ZDROJ: Evektor

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český výrobce letadel Evektor získal investora, který mu pomůže dokončit projekt letounu EV-55 Outback. Firma podepsala dohodu s malajsijskou společností Aspirasi Pertiwi SDN BHD, která v příštích několika letech do Evektoru investuje 200 milionů dolarů (čtyři miliardy korun). Dohoda je první velkou investicí Malajsie v České republice.

Malajsijská společnost pomůže v dokončení vývoje a zahájení sériové výroby jejího víceúčelového dvoumotorového letounu EV-55 Outback. Stroj schopný přepravit devět až 14 osob nebo 1800 kilogramů nákladu s Evektorem vyvíjí dalších 19 firem sdružených v Asociaci leteckých výrobců ČR. Podnik na projekt získal grant od ministerstva průmyslu a obchodu.

„Uzavřená dohoda je završením několikaměsíčních intenzivních jednání mezi Evektorem a malajskou stranou. Tato dohoda je klíčová nejen pro firmu Evektor a projekt letounu EV-55, ale i pro další podniky českého leteckého průmyslu, které jsou široce zapojeny do projektu. Výsledkem investice bude dokončení certifikace letounu EV-55 a jeho uvedení na celosvětový trh,“ řekl dnes ČTK ředitel firmy Václav Zajíc.

Důležitý trh
Malajsie je v současné době po Singapuru druhým největším trhem pro Českou republiku v oblasti jihovýchodní Asie. Loni české firmy do Malajsie vyvezly zboží za 192,5 milionu dolarů, vzájemný obchodní obrat přesáhl jednu miliardu dolarů. Český vývoz do Malajsie dále roste, jen za první čtyři měsíce letošního roku se zvýšil o dalších 21 procent.

Pro malajsijskou stranu se podpisem dohody otevírá cesta ke spolupráci v řadě technologicky vyspělých oblastí. „Tato dohoda pomůže nejen rozvoji leteckého průmyslu u nás, ale otevře i další podnikatelské a obchodní příležitosti pro českou stranu v Malajsii. Její implikace sahají i do oblasti technického vzdělávání malajsijských studentů v ČR do budoucna,“ uvedl český velvyslanec v Malajsii Rudolf Hykl.

Společnost Evektor byla založena v roce 1991. Aktivity v leteckém průmyslu byly klíčové pro vznik firmy, nicméně nejsou jediné. Podnik spolupracuje s evropskými automobilkami, jako například s Volkswagenem.

Reportáž: Kunovický Evektor chystá elektrické letadlo. Chce být první

Letecký průmysl: odvětví s rostoucími křídly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah