Shell a spol. začnou těžit plyn u Kypru | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Kypr začne těžit plyn. Shell a další získali první koncesi v zemi

ČTK

Kypr dnes podepsal 25letou koncesi na těžbu v plynovém poli Aphrodite, které bylo objeveno na jih od středomořského ostrova v roce 2011. Těžit tam budou britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, izraelská skupina Delek a americká společnost Noble Energy. Je to první licence ke komerční těžbě ropy, kterou Nikósie dosud udělila. Informovala o tom agentura Reuters.

Odhaduje se, že pole Aphrodite obsahuje 4,1 bilionu kubických stop (116 miliard krychlových metrů) zemního plynu. Těžba má být podle Nikósie zahájena v roce 2025 a koncese zemi přinese odhadem 520 milionů eur ročně, oznámil už dříve kyperský ministr pro energetiku Jorgos Lakkotrypis.

„Plán zahrnuje (...) přepravu plynu podmořským plynovodem do egyptského (města) Idku,“ uvedl Lakkotrypis v prohlášení. „Odtud se zkapalněný zemní plyn bude vyvážet do Evropy a na mezinárodní trhy,“ dodal.

Čína přehodnocuje tvrdý postoj k těžbě kryptoměn

Dohodu o stavbě podmořského plynovodu z pole Aphrodite do egyptského závodu na zkapalňování zemního plynu podepsala Nikósie s Káhirou loni v září.

Podrobnosti připravujeme. 

Putin poráží Trumpa ve válce o plynovody. Dánsko přes námitky USA schválilo stavbu Nord Stream 2

Vědci vyvíjí „super rostliny“ jako účinné zbraně v boji proti změnám klimatu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!