Lesy ČR hlásí růst zisku na rekordních 3,9 miliardy | E15.cz

Lesy ČR hlásí růst zisku na rekordních 3,9 miliardy

Zpracování dřeva
Zpracování dřeva
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příznivé ceny dřeva na trhu a také vlastní úspory vyhnaly pololetní hrubý zisk státního podniku Lesy České republiky (LČR) na rekordní 3,9 miliardy korun. Za prvních šest měsíců loňského roku dosáhla firma zisku 2,942 miliardy korun. Za celý loňský rok LČR vykázaly auditovaný čistý zisk 3,99 miliardy korun po 4,4 miliardy korun v roce 2012.

K pololetnímu růstu zisku podle generálního ředitele Daniela Szóráda přispělo i to, že podnik nepostihla žádná významná přírodní kalamita. „Svůj podíl na dobrém hospodaření má také realizovaný úsporný program některých režijních nákladů, například právních služeb,“ uvedl Szórád, který podnik vede od letošního dubna.

I když je pololetní výsledek rekordní, přistupuje podnik podle mluvčího Zbyňka Boublíka k jeho hodnocení střízlivě. Nový management se podle něj nyní soustřeďuje na zajištění dobré dlouhodobé ekonomické výkonnosti firmy, na vydávání majetku v rámci církevních restitucí, podporu regionální zaměstnanosti a řeší i sociální aspekt lesnických zakázek. „Proto by v současnosti jakékoli predikce našeho letošního celkového hospodářského výsledku byly velmi předčasné,“ uvedl Szórád.

Firma i tak očekává pokles celkového zisku

V květnu Szórád nicméně uvedl, že letošní hrubý zisk podniku by měl klesnout asi o miliardu korun na necelé čtyři miliardy korun. Snížení zdůvodnil vydáváním majetku v souvislosti s církevními restitucemi. „Je to spojené s tím, že restituce jsou proces, v rámci kterého zaměstnáváme nové lidi. Zároveň děláme veškerou pěstební činnost a zároveň netěžíme dřevo a přicházíme i o tržby z pronájmu,“ uvedl tehdy Szórád.

Hrubý zisk podniku za celý loňský rok činil 4,957 miliardy korun a proti v únoru zveřejněnému neauditovanému číslu 5,1 miliardy byl nižší asi o 140 milionů korun. Zisk v průběhu auditu podle Boublíka snížilo především vytvořením rezervy na pěstební činnost.

Nyní podnik organizuje tendr na lesnické práce a těžbu dřeva v letech 2015 až 2019. Předpokládaná cena soutěžených lesnických prací je 2,2 miliardy korun. Soutěžit se bude o práce a těžbu na 27 územních jednotkách, tedy asi v pětině lesů podniku. Pro tři jednotky LČR také vypsaly tendry, při nichž se na dobu jednoho roku budou zkušebně soutěžit odděleně pěstební a těžební práce. Lhůta pro doručení nabídek byla stanovena na 24. září.

Hospodaření Lesů ČR v letech 2011 až 2013:
Hospodáření 2011 2012 2013
Zisk po zdanění (mld. Kč) 4,225 4,408 3,99
Zisk před zdaněním (mld. Kč) 5,275 5,478 4,957
Výkony (mld. Kč) 11,7 11,6 11,5
Průměrný počet zaměstnanců 3177 3213 3271
Průměrná mzda v Kč 28.147 29.057 29.418

Lesy ČR válcují svůj bavorský protějšek, přesto mají špatnou pověst

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.