LOM Praha bude opravovat afghánské vrtulníky, generálku zaplatí Američané | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

LOM Praha bude opravovat afghánské vrtulníky, generálku zaplatí Američané

LOM Praha bude opravovat afghánské vrtulníky, generálku zaplatí Američané
Vrtulník Mi-17 afghánské armády
• 
ZDROJ: DVIDSHUB, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem jednala na summitu NATO s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Ministr obrany Martin Stropnický po setkání řekl, že je téměř jistá generální oprava čtyř afghánských vrtulníků ruské výroby ve firmě LOM Praha. Zaplatí ji Američané. O opravách dalších afghánských strojů řady Mi, kterých má Afghánistán několik desítek, se jedná.

Zeman při setkání s Ghaním mluvil právě o možnosti oprav afghánských vrtulníků nebo o výcviku afghánských pilotů vrtulníků. Za českou stranu se kromě prezidenta a Stropnického rozhovoru s Afghánci zúčastnili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

„Je téměř jisté, že LOM Praha bude generálkovat čtyři vrtulníky ruské provenience, což zafinancuje armáda USA,“ řekl Stropnický. Státní firma zřízená ministerstvem obrany by mohla získat zakázku i na další opravu afghánských strojů. „To ještě není rozhodnuto,“ řekl Stropnický.

Keňou cloumá korupční skandál, propírá se i zakázka pro český LOM Praha

O budoucnosti alianční mise v Afghánistánu jednali představitelé NATO dnes. Česko již v minulých měsících slíbilo, že do asijské země vyšle své jednotky i po roce 2016: příští rok chce mít v Afghánistánu až 270 vojáků, o rok později o 20 méně. Dalších 20 vojáků nebo vojenských policistů bude určeno pro ochranu českého velvyslanectví. Vyslání již schválila Poslanecká sněmovna, vyslovit pro se ještě musí Senát a Zeman.

V současné době čeští vojáci střeží především spojeneckou leteckou základnu Bagrám. Další se podílejí na výcviku pilotů vrtulníků nebo působí v mezinárodní vojenské nemocnici na základně na kábulském letišti. Podle Stropnického bude české zapojení v budoucnosti vypadat podobně.

Afghánistán prý není osamocen, bude pokračovat operace NATO i financování

Generální tajemník Jens Stoltenberg dnes na tiskové konferenci řekl, že země aliance přislíbily přispět miliardou dolarů na afghánské ozbrojené síly. Tato částka se tak připočítá k americkému příspěvku ve výši 3,45 miliardy dolarů a k afghánskému rozpočtu ve výši kolem 420 milionů dolarů. Rozpočet by tak měl dosáhnout téměř pěti miliard.

Česká vláda podle Zaorálka již nedávno schválila, že Afghánistánu poskytne 40 milionů korun. Z toho polovina půjde právě na pomoc ozbrojeným silám.

Stropnický i Zaorálek přivítali, že USA ustoupily od zvažovaného snížení počtu vojáků v Afghánistánu. Zároveň poznamenali, že česká účast v Afghánistánu je šestá nejpočetnější.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!