Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku | E15.cz

Majitel Unipetrolu se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku

ropná rafinerie
ropná rafinerie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých (zhruba devět miliard korun) po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem.

Zisk ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 1,89 miliardy zlotých. Důvodem byly odpisy u projektů zaměřených na břidlicový plyn na východě Polska, kde se firmě zatím nepodařilo najít žádné komerčně využitelné ložisko.

Cena akcií PKN po zveřejnění hospodářských výsledků klesla zhruba o pět procent.

PKN a státní plynárenská společnost PGNiG jsou nyní jedinými velkými investory do průzkumu polských nalezišť břidlicového plynu. Kvůli neuspokojivým výsledkům totiž odešli globální hráči, například Chevron či ConocoPhilips.

Ztráty kvůli odpisům

Za rekordní ztrátou PKN v loňském druhém čtvrtletí stály především odpisy v litevské divizi Orlen Lietuva. Tu PKN v roce 2006 koupil za 2,6 miliardy dolarů (64 miliard korun).

Český Unipetrol je součástí polské skupiny PKN Orlen od roku 2005 a zaměřuje se na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Do skupiny PKN patří i nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v Česku Benzina. Unipetrol dnes oznámil, že v letošním prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy korun, zatímco loni byl za prvních šest měsíců ve ztrátě 2,55 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah