Miliardář Antošík prodal akcie finského kolosu | E15.cz

Miliardář Antošík prodal akcie finského kolosu

Vladan Gallistl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miliardář Jozef Antošík na začátku letošního roku prodal šest procent akcií finského výrobce toaletních papírů, papírových utěrek a kapesníků Metsä Tissue. Jeho podíl ve finské firmě tak poklesl z patnácti na devět procent.

Akcie Metsä Tissue od Antošíka koupila firma Metsäliitto Cooperative ze skupiny Metsä Group, jejíž podíl se zvýšil na 91 procent. Transakci zveřejnila Metsä Group ve své výroční zprávě za uplynulý rok.

Zaplacenou částku Metsä Group neuvedla. Podle výsledků firmy by se mohla pohybovat výrazně nad jednou miliardou korun. Ostatně již při výměně slovenské papírenské společnosti Tento za patnáctiprocentní podíl v Metsä Tissue v roce 2006 odhadovala slovenská média hodnotu těchto akcií na 55 milionů eur (v té době 1,57 miliardy korun). Šest procent akcií by tehdy stálo přes šest set milionů korun.

Metsä Tissue se v uplynulých letech navíc výrazně dařilo, když za loňský rok dosáhla tržeb ve výši jedné miliardy eur. Provozní zisk byl 54,5 milionu eur po očištění o jednorázové položky. O rok dříve se zisk vyšplhal na čtyřicet milionů eur při tržbách 982 milionů eur.

Antošík byl šéfem společnosti PT Žilina (bývalá Chemicelulóza), která se dostala do problémů. Životaschopnou část převedl Antošík podle slovenských médií do nové papírenské firmy Tento. V roce 1999 vyplatil akcionáře a stal se většinovým vlastníkem. V roce 2006 se pak dohodl na výměně žilinské papírenské společnosti za zmíněný patnáctiprocentní balík akcií Metsä Tissue.

V současnosti je Jozef Antošík známější spíše ve fotbalových kruzích jako majitel klubu MŠK Žilina. Před čtyřmi lety žilinský tým pod vedením Pavla Hapala vyřadil z Ligy mistrů pražskou Spartu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah