Modernizovaný letoun L-410 získal ruský certifikát, první stroj Češi dodají do konce roku

Letoun L-410 NG

Letoun L-410 NG Zdroj: ČTK

Letoun L-410 NG
Letoun L-410 NG
Letoun L-410 NG
První let L-410 nové generace
První let L-410 nové generace
19
Fotogalerie

Ruský letecký úřad udělil certifikaci letounu L-410 NG českého výrobce Aircraft Industries. Letadlo s úpravou pro fungování v arktických podmínkách zde má začít létat do konce letošního roku. S odvoláním na prohlášení ruského vlastníka české společnosti o tom dnes informovala agentura TASS. Kunovická firma v pondělí rovněž dokončila zalétávání tohoto stroje.

„Objevily se již první ruské objednávky na letoun a předpokládá se, že L-410 NG se začne používat v naší zemi už v tomto roce," uvedl mluvčí ruského těžebního koncernu UGMK, jehož je Aircraft Industries dceřinou firmou. "Letadlo je jednoduché a nenáročné, je to v podstatě létající taxík, který může přistát v jakýchkoliv podmínkách. To je zvlášť příhodné pro oblasti Arktidy, Sibiře a Dálného východu," řekl mluvčí.

Model L-410 NG se od své starší verze L-410 UPV-E20 liší zlepšenými letovými vlastnostmi, nosností zvýšenou až na dvě tuny a téměř dvojnásobně prodlouženým doletem, který je nyní kolem 2500 kilometrů. Letadlo má také zhruba dvakrát větší zavazadlový prostor. Díky výkonnější pohonné jednotce dosáhne rychlosti až 417 kilometrů za hodinu.

Ruský majitel kunovické firmy otevřel koncem loňského roku v Jekatěrinburgu závod, kde se montují díly letounů L-410 vyrobené v Česku. Firma loni dodala 13 letadel L-410 do Ruska a jedno do Arménie. Předloni na ruský trh, který je pro ni stěžejní, vyvezla 11 strojů, v roce 2016 jich bylo devět.