V Moravském Krumlově opravili šlechtické komnaty | e15.cz

Na zámku v Moravském Krumlově opravili šlechtické komnaty, vybavení je původní

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku otevřel se začátkem prázdnin pro návštěvníky nový prohlídkový okruh. Kromě Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je na zámku dlouhodobě vystavená, na turisty čekají opravené šlechtické komnaty. 

Nově zpřístupněné místnosti jsou v jižním křídle zámku. Nábytek, obrazy a další předměty původně pocházejí z Moravského Krumlova, v posledních desetiletích však byly vystavené na jiných zámcích nebo uložené v depozitářích.

"Vše, co zde návštěvníci uvidí, na zdejším zámku bylo. Předměty se po mnoha desítkách let vrátily domů," uvedla Marta Sedláková z Národního památkového ústavu, která připravila koncept prohlídkové trasy.

Jednou ze zajímavostí okruhu je nástropní malba z roku 1530, kterou restaurátoři objevili před dvěma lety a vrátili jí zářivé barvy. Návštěvníci se také rozhlédnou ze zámecké terasy. Příběh zámku a jeho obyvatel si postupně vyslechnou v obrazárně, modrém salonku, krbovém pokoji Kinských i knihovním salonu Liechtensteinů. Nahlédnou také do místností, které ještě čekají na rekonstrukci. Zámek, který patří městu, totiž ještě zdaleka není celý opravený.

V posledních letech město investovalo do oprav asi 200 milionů korun z různých zdrojů a dotačních programů. Dalším krokem bude západní křídlo, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Zámky se stavěly desítky let, stejně dlouho mohou trvat opravy, doplnil starosta.

V pondělí 18. července se poprvé otevře další prohlídková trasa s výstupem na zámeckou věž a výhledem na město. V mezipatrech jsou připravené tematické výstavy o dějinách Moravského Krumlova a šlechtě žijící na zámku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah