Návrat dieselgate? Policie zasahuje v německých kancelářích automobilky FCA | E15.cz

Návrat dieselgate? Německá policie zasahuje v kancelářích automobilky Fiat Chrysler

Vozy Fiat při představení na náměstí v Boloni
Vozy Fiat při představení na náměstí v Boloni
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prokurátoři ve Frankfurtu nad Mohanem nařídili razie v kancelářích italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a dalších firem. Jde o součást mezinárodního vyšetřování, které se týká podezření z manipulace s výfukovými emisemi. Příslušný software k manipulaci se našel v motorech aut značek Fiat, Alfa Romeo, Jeep a Iveco, uvedla agentura Reuters.

Kancelář státního zástupce informovala, že se vyšetřování zaměřuje na jednotlivce v mezinárodní automobilce a v mezinárodním výrobci užitkových vozů, aniž FCA či Iveco přímo jmenovala. Mezinárodní vyšetřování koordinuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

Zmíněný software byl zjištěn v motorech Multijet o obsahu 1,3 a 1,6 litru, které se používají ve vozech značky Alfa Romeo, Jeep i Fiat, spadajících pod FCA, a dále v dieselových motorech, kterými jsou vybaveny užitkové vozy značek Iveco a Fiat, vyráběné společností CNH Industrial. FCA a CNH Industrial jsou majetkově propojené. 

Vozy s těmito motory splňují emisní testy, při jízdě na silnici software škodlivé látky automaticky zvýší.

V září 2015 propukl rozsáhlý emisní skandál, když německý koncern Volkswagen v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů aut s naftovým motorem po celém světě nainstaloval software, který umožňuje manipulovat s testy emisí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah