Návrat koníka: Benzina se po více než 15 letech vrací na Slovensko

Benzina

Benzina Zdroj: profimedia.cz

Benzina
Benzina
3
Fotogalerie

Síť čerpacích stanic Benzina z petrochemického holdingu Unipetrol vstupuje na slovenský trh, vrací se tam po více než 15 letech. První čerpací stanici na Slovensku plánuje firma otevřít v Malackách blízko českých hranic na jaře letošního roku, do konce roku by chtěla v zemi provozovat deset pump. Řekl to mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Kolik chce společnost na Slovensku celkově investovat, ale nespecifikoval. Benzina je lídrem v počtu čerpacích stanic v Česku, má 406 pump a objemem prodaných hmot ovládá čtvrtinu tuzemského trhu.

„Investice má dlouhodobou povahu. Chceme jít postupnými kroky a jsme přesvědčeni, že se staneme na slovenském trhu jedním z významných hráčů. Dosažení úrovně deseti stanic do konce roku 2019 by bylo úspěchem, ale důležitější než vysoké tempo rozvoje je pro nás dodržení naplánovaného obchodního modelu,“ uvedl Tomasz Wiatrak, místopředseda představenstva Unipetrolu zodpovědný za maloobchodní aktivity. V současné době má na Slovensku nejvíce pump síť Slovnaft patřící do maďarské skupiny MOL, která působí v také Česku. „Máme 253 čerpacích stanic,“ řekl dnes ČTK mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Následnou expanzi na slovenském trhu chce Benzina provést zejména spoluprací s menšími provozovateli čerpacích stanic, otevřena je ale podle svého vyjádření i akvizicím větších řetězců. „Malým provozovatelům nabízíme výhodnou spolupráci na bází franšízy. Zkušenosti z českého trhu říkají, že na čerpacích stanicích, které přešly pod značku legendárního koníka, tedy logo Benziny, objem prodaných pohonných hmot i doplňkového sortimentu záhy významně vzrostl,“ dodal Wiatrak. V zahraničí pumpy Benzina vlastněné Unipetrolem dosud nebyly.

Samotná značka Benzina vznikla v roce 1953 v tehdejším Československu. Ministerstvo chemického průmyslu značkou nahradilo původní název Benzinol používaný pro čerpací stanice od roku 1949, kdy došlo ke znárodnění a vytvoření jedné státem ovládané sítě. V roce 1985 byla na Slovensku obnovena značka Benzinol. Po roce 1989 přešla Benzina v rámci privatizace do soukromých rukou a právo na používání své značky na slovenském trhu dočasně ztratila.

Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v Česku, kromě vlastnictví Benziny je také jedním z nejvýznamnějších tuzemských výrobců plastů. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která se loni stala jediným vlastníkem společnosti. Roční kapacita obou tuzemských rafinerií v Kralupech a Litvínově je dohromady devět milionů tun ropy, z toho v kralupské rafinerii 3,3 milionu tun. Zbytek připadá na Litvínov.

Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích. V polovině loňského srpna bylo v České republice 3974 veřejných čerpacích stanic, o 34 více než na konci roku 2017. Jejich počet roste 11 let v řadě. Celkový počet čerpacích stanic v porovnání s koncem předloňského prosince vzrostl o 19 na 7039. Nejvíce veřejných pump je ve Středočeském a Jihomoravském kraji, nejméně v Karlovarském.