General Motors se dohodl se zaměstnanci na nové pracovní smlouvě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nejdelší stávka v americkém autoprůmyslu skončila. Odbory General Motors souhlasí s novou smlouvou

ČTK

Americký odborový svaz United Auto Workers (UAW) informoval, že jeho členové ratifikovali novou čtyřletou pracovní smlouvu s největší americkou automobilkou General Motors (GM), což po 40 dnech ukončí stávku v automobilce. Informovala o tom agentura Reuters. Stávka v GM začala 16. září a byla nejdelší stávkou v americkém automobilovém průmyslu od roku 1970.

Novou pracovní smlouvu ratifikovalo 57 procent členů UAW. Ukončení stávky 48 tisíc zaměstnanců automobilky bylo podmíněno zvýšením mezd a dalšími benefity. Smlouva například také zpřehledňuje podmínky nároku na získání smlouvy na dobu neurčitou a stanovila náborové příspěvky.

Představitelé UAW a stávkující zaměstnanci uvedli, že jádrem sporu s GM byla pracovní místa, férové finanční ohodnocení a spravedlivý přístup k zaměstnancům, kteří v roce 2009 udělali ústupky, když firma prošla bankrotovým režimem. Cílem zaměstnanců bylo také zabránit uzavření fabrik v Ohiu a Michiganu. Podle zpravodajského webu BBC budou ale fabriky uzavřeny podle plánu. Automobilka rozhodnutí zdůvodnila nutností šetřit kvůli klesajícímu prodeji aut v důsledku stoupající poptávky po elektromobilech, autonomních vozidlech a dalších změnách na trhu.

UAW uvedl, že nyní hodlá vyjednávat také s automobilkou Ford Motor.

Tesla přeskočila gigant General Motors, je nejhodnotnější americkou automobilkou
Zaměstnanci General Motors vstoupili do stávky, naposledy protestovali před dvanácti lety
Automobilka PSA kvůli brexitu hrozí přesunem britské továrny na kontinent

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!