Největší výrobce lahví zavírá americkou továrnu. Nedávno investoval v Česku

Závod sklárny Owens-Illinois v Dubí na Teplicku

Závod sklárny Owens-Illinois v Dubí na Teplicku Zdroj: profimedia.cz

Výroba lahví a sklenic v severočeském Dubí
Výroba lahví a sklenic v severočeském Dubí
Výroba lahví a sklenic v severočeském Dubí
Výroba lahví a sklenic v severočeském Dubí
Výroba lahví a sklenic v severočeském Dubí
7
Fotogalerie

Globální jednička ve výrobě skleněných lahví a obalů Owens-Illinois končí výrobu v americké Atlantě. Zavřít má ve druhé polovině června kvůli rostoucím výdajům na provoz a snižující se poptávce po lahvích na domácím trhu. V Česku naopak minulý rok společnost investovala 27 milionů eur (přibližně 700 milionů korun) do modernizace svého závodu v Dubí na Teplicku.

Firma uvedla, že se soustředí na optimalizaci celkové efektivity a po uzavření závodu v Atlantě bude ve Spojených státech nabídka a poptávka na trhu s obalovým sklem přibližně v rovnováze. Nižší zájem o lahve v regionu je podle ní ovlivněn klesajícími prodeji piva. Přibližně 250 zaměstnanců společnosti dostane příležitost pracovat pro jiný závod v jejím řetězci, píše server beveragedaily.com.

Owens-Illinois loni v únoru zavřela i továrnu v Nizozemsku kvůli tamějšímu přesycenému trhu se sklem, relativně vysokými výrobními náklady a zastaralé sklářské peci. Ve stejný čas však plánovala – a následně učinila – rozsáhlé investice nejen v České republice, ale i v Itálii, Francii, Německu nebo Velké Británii s cílem upevnit vedoucí pozici firmy v Evropě.

Výrobu skla v českém Dubí zhlédněte ve videu.

Video placeholde
Sklárna v Dubí modernizovala provoz • Michal Nosek

Na českém trhu má společnost 56procentní podíl, vyrobí tedy přibližně každou druhou lahev. Kromě Teplicka provozuje firma v tuzemsku továrnu v Novém Sedle na Karlovarsku, do níž v roce 2014 investovala necelých 12 milionů dolarů.

Modernizace závodů umožnila rozšířit portfolio skleněných obalů o produkci jiných potravinových obalů. Polovina výrobků míří za hranice, a to zejména do Německa, Polska a na Slovensko.

V roce 2017 byly celkové příjmy společnosti 6,9 miliard dolarů. Celosvětově zaměstnává přes 26 tisíc zaměstnanců a provozuje 78 továren ve 23 zemích.