Německý E.ON měl další rekordní ztrátu, loni prodělal sedm miliard eur | E15.cz

Německý E.ON měl další rekordní ztrátu, loni prodělal sedm miliard eur

Zisk firmy E.ON se propadl o polovinu
Zisk firmy E.ON se propadl o polovinu
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro

ČTK

Největší německý energetický podnik E.ON loni vykázal druhou celoroční rekordní ztrátu po sobě. Firma proděla sedm miliard eur (asi 190 miliard korun), což je víc než dvojnásobek proti ztrátě 3,2 miliardy z roku 2014. E.ON musí odepisovat hodnotu ztrátových elektráren, které plánuje během letošního roku oddělit do samostatné firmy Uniper.

Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali ztrátu na 6,5 miliardy eur. „Výsledky potvrzují, že v našem oboru dochází k dalekosáhlé strukturální transformaci, která bude pokračovat i letos,“ uvedl ke zprávě generální ředitel E.ON Johannes Teyssen.

E.ON loni odepsal z hodnoty svých elektráren 8,8 miliardy eur, většinu z toho ve třetím čtvrtletí. Odpisy ztrát zvyšují rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. E.ON trpí masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny. Potýká se také s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii.

Hluboká krize odstartovala v roce 2008

Hluboká krize v odvětví stála firmu od roku 2008 více než 80 procent její tržní hodnoty. Na podzim 2014 se proto skupina rozhodla oddělit většinu výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a aktivit na poli ropy a plynu do samostatné firmy. Sám E.ON se hodlá zaměřit na obnovitelné zdroje, distribuční sítě a služby pro zákazníky.

Na českém trhu působí E.ON od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobuje více než 220.000 zákazníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.