Německý zbrojař Rheinmetall dostal největší zakázku ve své historii

Německé zbrojní společnosti Rheinmetall se daří.

Německé zbrojní společnosti Rheinmetall se daří. Zdroj: Profimedia

Německý zbrojní koncern Rheinmetall dostal rekordní zakázku. Německá armáda s ním uzavřela rámcovou smlouvu na dělostřeleckou munici až za 8,5 miliardy eur, téměř 212 miliard korun. Největší německá zbrojovka, která vyrábí například tanky Leopard, měla od loňského července uzavřenou rámcovou dohodu na maximálně 1,3 miliardy eur. Ta je teď navýšená o 7,2 miliardy eur.

Počet objednaných nábojů, které mohou být vystřeleny na vzdálenost čtyřicet kilometrů a mají ráži 155 milimetrů, nebyl upřesněn. Podle agentury DPA pravděpodobně půjde o několik milionů. Vyrábět se budou především v Unterlüssu v Dolním Sasku.

Munice má naplnit relativně prázdné sklady Bundeswehru a její velká část má směřovat také na Ukrajinu. Země napadená Ruskem již dodávky munice z Německa obdržela a další dodávky mají v budoucnu následovat.

Dodávky podle nyní platné rámcové dohody mají začít na začátku roku 2025. První tranše má hodnotu 880 milionů eur. Není jasné, jak dlouho bude rámcová dohoda platit, píše DPA. Smlouva uzavřená v loňském roce měla platnost šest let.

Rheinmetall vyrábí také tanky, vojenská nákladní vozidla a děla. Tržní hodnota firmy se od začátku ruské invaze více než zečtyřnásobila. Šéf Rheinmetallu Armin Papperger v květnu předpověděl, že jeho firma získá až třetinu zakázek ze zvláštního fondu na obranu v hodnotě sto miliard eur. Německo fond zřídilo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.