Nord Stream 2 bude letos uveden do provozu, tvrdí jeho stavbyvedoucí | e15.cz

Nord Stream 2 bude letos uveden do provozu, tvrdí jeho stavbyvedoucí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a obejde Ukrajinu, bude dokončen v srpnu a uveden do provozu ještě letos. Počítá s tím švýcarská společnost Nord Stream AG, která stojí za stavbou plynovodu. Potvrdila tak předchozí slova svého generálního ředitele Matthiase Warniga v rozhovoru s německým listem Handelsblatt.

Warnig uvedl, že zhruba 98 procent z celkové délky 1230 kilometrů potrubí je už položeno. Stavební práce mají být hotové na konci srpna a cílem firmy je uvést plynovod od provozu ještě letos. Tlakové zkoušky plynovodu a certifikace potrvají dva až tři měsíce.

Plynovod Nord Stream 2 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům. Plynovod hlasitě kritizují Spojené státy, podle kterých zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu. Washington na projekt v roce 2019 uvalil sankce, čímž zpomalil jeho výstavbu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Na celkových nákladech na výstavbu plynovodu se polovinou podílí ruská státní společnost Gazprom. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery