Nord Stream 2 bude letos uveden do provozu, tvrdí jeho stavbyvedoucí

Stavba plynovodu Nord Stream 2, který má do Německa brzy přivádět ruský plyn

Stavba plynovodu Nord Stream 2, který má do Německa brzy přivádět ruský plyn Zdroj: Reuters

Podmořský plynovod Nord Stream 2
Podmořský plynovod Nord Stream 2
Podmořský plynovod Nord Stream 2
Podmořský plynovod Nord Stream 2
Loď, která pokládá potrubí při stavbě plynovodu Nord Stream 2, jenž má do Německa brzy přivádět ruský plyn
18
Fotogalerie

Plynovod Nord Stream 2, který přivede ruský plyn do Evropy a obejde Ukrajinu, bude dokončen v srpnu a uveden do provozu ještě letos. Počítá s tím švýcarská společnost Nord Stream AG, která stojí za stavbou plynovodu. Potvrdila tak předchozí slova svého generálního ředitele Matthiase Warniga v rozhovoru s německým listem Handelsblatt.

Warnig uvedl, že zhruba 98 procent z celkové délky 1230 kilometrů potrubí je už položeno. Stavební práce mají být hotové na konci srpna a cílem firmy je uvést plynovod od provozu ještě letos. Tlakové zkoušky plynovodu a certifikace potrvají dva až tři měsíce.

Plynovod Nord Stream 2 vede z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům. Plynovod hlasitě kritizují Spojené státy, podle kterých zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu. Washington na projekt v roce 2019 uvalil sankce, čímž zpomalil jeho výstavbu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Na celkových nákladech na výstavbu plynovodu se polovinou podílí ruská státní společnost Gazprom. Druhá polovina připadá na evropské partnery v projektu, kterými jsou německé společnosti Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská firma Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.