Norové varují: Sankce vůči Rusku by mohly mít dopad na průzkum ropy

Sankce západních zemí vůči Rusku by mohly zpomalit průzkum těžby ropy a zemního plynu nejen v ruské, ale také v norské části Barentsova moře. Podle člena norského svazu pro ropu a plyn Norwegian Oil & Gas Olufa Bjoernda je v této oblasti důležitá spolupráce firem z obou zemí, kterou by sankce mohly narušit.

Svaz zastupuje ropné firmy, včetně většiny velkých ropných gigantů, a některé z předních světových firem poskytující služby pro těžařské firmy.

„Norské a ruské firmy musí koordinovat aktivity. Vyměňovat si informace a zkušenosti. Obávám se, že tomu může být nyní konec,“ řekl Bjoerndal, který má ve svazu na starosti právní záležitosti. Sankce by podle něj mohly znamenat zpoždění případných nových objevů.

Spolupracují na mnoha projektech

Norsko a Rusko urovnaly svůj 40 let trvající spor o hranici v Barentsově moři v roce 2010. Spor bránil veškerým aktivitám v oblasti průzkumu a těžby ropy v arktické oblasti o rozloze zhruba poloviny Německa.

Mimo jiné ruská ropná firma Rosněfť a norský Statoil aktivně spolupracují na mnoha projektech. Norsko je sedmým největším vývozcem ropy a druhým největším dodavatelem plynu do Evropy. Norsko dodává plyn i do České republiky, na celkových dodávkách plynu do Česka má téměř třetinový podíl.