Novartis za téměř 200 miliard kupuje firmu, která vyvíjí lék proti vrozenému svalovému onemocnění

Novartis

Novartis

Sídlo Novartis v Basileji
2
Fotogalerie

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis koupí za 8,7 miliardy dolarů (179,8 miliardy korun) americkou firmu AveXis. Ta vyvíjí lék proti vzácné smrtelné nemoci spinální svalová atrofie. Akvizici jednomyslně schválila vedení obou podniků, oznámil AveXis. Švýcarský podnik za něj zaplatí výraznou prémii.

Novartis nabídl vlastníkům AveXis za každou akcii 218 dolarů, což je o 88 procent více, než kolik činila páteční závěrečná cena na burze. Novartis byl na konci loňského roku největším světovým výrobcem léků na předpis. AveXis je první akvizicí firmy od února, kdy do jejího čela nastoupil Vas Narasimhan.

AveXis vyvíjí lék AVXS-101, který by měl být v druhé polovině letošního roku předložen ke schválení americkým regulátorům. S marketingem produktu se podle vyjádření Novartisu počítá v příštím roce. Studie v listopadu ukázala, že AVXS-101 pomohl malé skupině postižených dětí. Novorozenci s nejtěžší formou nemoci se většinou nedožijí více než dvou let.

Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, pacienti se ale většinou nedožívají vysokého věku. Dosud bylo onemocnění neléčitelné.