Nový soupeř Křetínského. Slovenské elektrárne chtějí Číňané, potvrdil Enel | E15.cz

Nový soupeř Křetínského. Slovenské elektrárne chtějí Číňané, potvrdil Enel

Slovenské elektrárne vlastní například jadernou elektrárnu Mochovce
Slovenské elektrárne vlastní například jadernou elektrárnu Mochovce
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: IAEA Imagebank via Flickr

stu

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Italská energetická společnost Enel, která se chce zbavit dvoutřetinového podílu ve Slovenských elektrárnách, potvrdila, že kromě tří evropských firem má o slovenskou společnost zájem také China National Nuclear Corporation (CNNC). „Ještě nám nepředložili nabídku, ale zvažují to a myslím, že nabídku podají,“ tvrdí Francesco Starace, generální ředitel Enelu.

Starace tak potvrdil dřívější informace z bankovních kruhů, že druhý největší čínský provozovatel jaderných elektráren má zájem o vstup do střední Evropy, uvedla agentura Reuters.

Tři zájemci o podíl ve Slovenských elektrárnách, mezi nimiž je také Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, tak mají silného soupeře v podobě státní firmy nadupané kapitálem. Nabídku na odkup akcií podal také finský Fortum a maďarská skupina MVM Group, které patří například rafinerie Slovnaft.

Číňané přitom mají velký zájem své jaderné technologie začít vyvážet na evropský trh

Nicméně i Číňané se budou muset vypořádat s požadavky slovenské vlády, která má zájem svůj třetinový podíl ve firmě navýšit na majoritu. Zároveň premiér Robert Fico Enelu vzkázal, že o prodeji podílu nemůže být řeč, dokud nebudou dostavěné dva nové reaktory v jaderné elektrárně Mochovce.

Jejich zprovoznění Fico očekává v letech 2016 a 2017. Pro čínskou firmu může být zajímavá skutečnost, že Slovensko pořád uvažuje o výstavbě dalších bloků v areálu elektrárny Jaslovské Bohunice.

Číňané přitom mají velký zájem své jaderné technologie začít vyvážet na evropský trh. Klíčová pro ně v tomto ohledu bude první referenční zakázka, kterou v Evropě dokončí.

Enel chce prodat podíl ve Slovenských elektrárnách v rámci programu na snížení dluhů. Celkem chce z prodeje evropských aktiv získat pět miliard eur. Hodnota akcií Slovenských elektráren ve vlastnictví Italů se podle představ Enelu pohybuje kolem dvou miliard eur.

Autor: stu

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.