Novým ředitelem GIBS se má stát Vít Hendrych. Dragounovi končí pětileté období

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by se měl stát dosavadní náměstek inspekce Vít Hendrych

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by se měl stát dosavadní náměstek inspekce Vít Hendrych Zdroj: ČTK

Novým ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) by se měl stát dosavadní náměstek inspekce Vít Hendrych. Návrh vlády na jeho jmenování dnes projednává sněmovní bezpečnostní výbor. Hendrych má ve funkci nahradit Radima Dragouna, který minulý týden zvítězil ve výběrovém řízení na pozici olomouckého vrchního státního zástupce.

„Je zřejmé, že pan plukovník Hendrych má řadu zkušeností z bezpečnostních sborů, s prací v bezpečnostní komunitě,“ řekl na jednání výboru premiér Petr Fiala (ODS). Připomněl, že Hendrych jako náměstek na inspekci pracuje od roku 2019. „Takže velmi dobře zná práci v této bezpečnostní složce,“ uvedl Fiala. GIBS podle něj v současnosti funguje kvalitně. „Jmenování pana Hendrycha chápu jako krok k zachování integrity GIBS,“ dodal premiér.

Dragounovi končí pětileté funkční období. Minulý týden ho výběrová komise doporučila na pozici vrchního státního zástupce v Olomouci. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž následně uvedl, že ho v nejbližších dnech navrhne ke jmenování ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).

GIBS vznikla 1. ledna 2012. Dragoun je třetím ředitelem této bezpečnostní složky. Ve funkci vystřídal Michala Murína, který na vedení GIBS počátkem května 2018 rezignoval po sporech s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO). Dragoun uspěl mezi 12 uchazeči před výběrovou komisí. Nyní vláda výběrové řízení nezorganizovala.

Inspekce prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Stíhá také příslušníky inspekce. Dříve trestné činy u policie řešila Inspekce Policie České republiky, její předchůdkyní byla Inspekce ministra vnitra.