Obrana nakoupí od Američanů odstřelovací pušky za deset milionů | E15.cz

Obrana nakoupí od Američanů odstřelovací pušky za deset milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo obrany koupí 30 odstřelovacích pušek pro úzkou skupinu armádních odstřelovačů, kteří by byli nasazováni do mezinárodních operací. Za zbraně, munici a příslušenství zaplatí asi deset milionů korun.

Armáda chce, aby byly koupeny americké pušky DT HTI od americké firmy Desert Tech. "Odstřelovací pušky pořizujeme prioritně pro výcvik, přípravu a nasazení úzké skupiny odstřelovačů do mezinárodních operací," uvedl pro euro.cz Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Výběr konkrétní americké zbraně ministerstvo obrany zdůvodňuje hlavně krátkým konstrukčním řešením zbraně, které znesnadňuje identifikaci odstřelovače. Podle ministerstva obrany je důležité i to, že odstřelovač může v závislosti na bojové situaci rychle změnit ráži pušky. "Systém je také zásadně lehčí než konkurenční produkty. Na jinou ráži je možné přejít při zachování stejné ergonomie, spouště a dalších ovládacích prvků," dodal Caletka.

Spolu s 30 puškami DT HTI obrana pořizuje i optiku, 120 náhradních hlavní i 21.000 nábojů několika druhů a ráží. Do zakázky se přihlásili dva zájemci, jejich nabídky se očekávají do půlky prosince.Ministerstvo obrany také plánuje nákup 238 pušek pro přesnou střelbu. Součástí tendru je dodávka denních a nočních zaměřovačů nebo příslušenství. Nové pušky by měly nahradit zastaralé sovětské Dragunovy, jejichž konstrukce vznikla v 60. letech a které nejsou vybaveny noční optikou.

Odstřelovači patří mezi elitní vojáky. Armáda má několik týmů, kromě 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády jimi disponují speciální jednotky z 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, Vojenská policie a Hradní stráž. Například 7. mechanizovaná brigáda měla na začátku roku tři odstřelovačské jednotky, naplněna byla ale jen jedna.Armáda má podle svých webových stránek nyní k dispozici několik zbraní pro odstřelovačské účely. Kromě SVD Dragunov to je finská odstřelovací puška Sako TRG 22, která byla do výzbroje zařazena na začátku tohoto století. K dispozici ji mají elitní střelci ze 4. brigády rychlého nasazení, některých mechanizovaných jednotek a Vojenské policie.

Dále mohou vojáci používat velkorážní odstřelovací pušky Barret, které podle armádního webu získala do výzbroje 601. skupina speciálních sil v roce 2000. Zbraň, kterou lze použít i k ničení vozidel nebo opevněných bodů, specialisté používali třeba v Afghánistánu a Iráku. Velkorážní je i puška Falcon, která je ve dne schopna zásahu až do 1500 metrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah