OBRAZEM: Důl Darkov za 167 let provozu vydal 310 milionů tun uhlí. Víc jej už nebude

Od roku 1854 horníci v dobývacím prostoru vytěžili téměř 310 milionů tun uhlí.

Od roku 1854 horníci v dobývacím prostoru vytěžili téměř 310 milionů tun uhlí. Zdroj: Viktor Mácha

V poslední době byla na Důl Darkov navedena i těžba z Dolu ČSA a z části Dolu ČSM. Za celou dobu existence dolu byly v podzemí vyraženy stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1200 metrů pod povrchem.
V poslední době byla na Důl Darkov navedena i těžba z Dolu ČSA a z části Dolu ČSM. Za celou dobu existence dolu byly v podzemí vyraženy stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1200 metrů pod povrchem.
Historie samostatného Dolu Darkov začala v roce 1982. "Historie těžby v tomto dobývacím prostoru však sahá až do roku 1854, kdy byl založen Důl Gabriela.
Důl Darkov končí provoz. O práci přijdou stovky horníků
Strojovna v Dole Darkov
23
Fotogalerie

Historie Dolu Darkov a jeho předchůdců začala v roce 1854. Od té doby se v něm vytěžilo 310 milionů uhlí. Více jej nebude, neboť státem vlastněná společnost OKD se je rozhodla definitivně zavřít. Podívejte se na fotografie industriálního prostředí darkovské šachty od Viktora Máchy i na další snímky.

Horníci se rozloučili s těžbou v karvinském Dole Darkov v úterý, kdy vyvezli symbolický poslední vozík s uhlím. Podobnou smuteční slavnost čeká v sobotu nedaleký Důl ČSA. Společnost OKD v nich končí provoz, neboť těžba v nich se již nevyplatí.

Existence samostatného nynějšího Dolu Darkov začala v roce 1982. „Historie těžby v tomto dobývacím prostoru však sahá až do roku 1854, kdy byl založen Důl Gabriela," uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Po Gabriele následovaly doly Hohenegger, který se od roku 1946 jmenoval Důl 1. máj, důl Austria, v roce 1921 přejmenovaný na Důl Barbora a důl Suchá-Stonava, jenž od roku 1965 nesl název Důl 9. květen.

„Postupně, jak se provoz snažil být co nejefektivnější, tak i těžba z okolních dolů byla naváděna tady na Darkov, týkalo se to dolů Barbora, Gabriela a později i Dolu 9. květen," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

V poslední době byla na Důl Darkov napojena i těžba z Dolu ČSA a z části Dolu ČSM. Za celou dobu existence dolu byly v podzemí vyraženy stovky kilometrů chodeb v hloubce až 1200 metrů pod povrchem.

„Na Důl Darkov konkrétně příliš vzpomínek nemám, protože pokaždé to byl jen takový průlet. Tam k nikdy nikdo neměl na nic čas," říká ke svým reportážním návštěvám industriální fotograf Viktor Mácha.

„Ale jaký je výhled z vrcholku skipové těžní věže, to se nedá popsat. Jestli aspoň něco by mohlo po šachtě zůstat, pak se přimlouvám za tu betonou věž,“ dodal.

Podívejte se na fotogalarie industriálního fotografa Viktora Máchy a další snímky: