Karabaš: Podívejte se do největší ruské slévárny mědi | E15.cz

OBRAZEM: Ovzduší v Karabaši připomíná plynovou komoru. Podívejte se do největší ruské slévárny mědi

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V září panují v průmyslové čeljabinské oblasti velice nepříznivé meteorologické podmínky a již tak špatný stav tamního ovzduší se výrazně zhoršil. V některých místech se nedoporučuje vycházet.

Agentura Ural-press-inform zveřejnila zprávu Čeljabinského hydrometeorologického centra o vyhlášení krizového stavu prvního stupně s výstižným názvem Černé nebe. Ten má v některých oblastech trvat do 19. září. „Od konce minulého týdne vane slabý vítr nepříznivým směrem a noční inverze přispívají k akumulaci průmyslových a automobilových emisí v povrchové vrstvě atmosférického vzduchu, které škodí lidskému dýchání,“ uvádí agentura. Ministerstvo životního prostředí doporučuje zkrátit obyvatelům venkovní pobyt na minimum. Špatný stav ovzduší vyvolal v oblasti protestní akce a shromáždění. „V naší lokalitě se v poslední době udělalo tolik pro ochranu ovzduší, co se neudělalo v několika předchozích desetiletích,“ reagoval náměstek ministra životního prostředí čeljabinské oblasti Vitalij Bezrukov.

Jedním z míst, kde musí továrny omezit výrobu a dochází k výraznému omezení automobilové dopravy, je i Karabaš. Město, kde stojí největší ruská měďná huť Karabašmed.

Více fotografií a texty Viktora Máchy naleznete zde >>>

„První původně zlatokopecká osada zde byla založena již v roce 1822. Po nálezu ložisek mědi se lom postupně rozrostl. Po téměř sto padesáti letech nepřetržité těžby a tavby mědi okolí Karabaše prakticky zemřelo a ekosystém se zhroutil. Od 70. let minulého století se zde pravidelně objevovaly kyselé deště,“ říká industriální fotograf Viktor Mácha, který slévárnu před dvěma lety navštívil s tím, že v roce 1989 již byla situace tak kritická, že bylo nutné huť zavřít a v roce 1996 vyhlásilo ruské Ministerstvo životního prostředí Karabaš zónou ekologické katastrofy.

I přesto po dvou letech výrobu obnovili a roku 2004 se huť stala součástí skupiny RCC (Russian Copper Company) ruského miliardáře Igora Altuškina, která je třetím největším zpracovatelem měděné rudy v Rusku. Závod je již modernizován, včetně nové slévárny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video