Vznikly kvůli oceli na tanky proti Hitlerovi, fungují doteď. Prohlédněte si čeljabinské hutě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vznikly kvůli oceli na tanky proti Hitlerovi, fungují doteď. Prohlédněte si čeljabinské hutě

Michal Nosek

Michal Nosek

V dobách největší slávy pracovalo v ruském Čeljabinském hutním závodě kolem 70 tisíc lidí, dnes sotva třetina. Na monumentalitě celého podniku to však příliš neubírá, jak ukazují snímky industriálního fotografa Viktora Máchy.

„Byl teplý zářijový den a já opravdu čekal na bráně v Čeljabinsku, vyšlo to. Fakt to vyšlo. Připravený program byl tak intenzivní, že nebyl v plánu ani oběd. Čekalo mě sedm hodin v železárně, po které jsem tolik toužil. Vysoké pece, konvertorová ocelárna, válcovny plechů, profilů i drátů. Prostě všechno,“ vzpomíná na loňský podzim Viktor Mácha s tím, že se ale nakonec jednalo o vítězství jen poloviční.

„A kde je to poloviční vítězství, ptáte se? Autorizace fotografií zabrala Mechelu půl roku. Půl roku se dnem i nocí scházel vrcholný management, aby rozhodl, které fotografie lze ukázat světu. A nebo se na to jednoduše vybodli,“ zhodnotil industriální fotograf Viktor Mácha svou reportážní šichtu v Čeljabinsku

Stavba metalurgického závodu Čeljabinsk začala v roce 1943. Cílem byla zvyšující se poptávka po oceli pro výrobu tanků v posledních letech druhé světové války.

Prohlédněte si fotogalerii:

V první etapě odstartovala elektrická ocelárna, slévárna, kovárna a obráběcí linka. První vysokopecní a koksovací baterie zde zažehli v roce 1944.

Od roku 2001 je Čeljabinský hutní závod součástí holdingu Mechel jako jedné z největších integrovaných oceláren v Rusku. Závod překonal krizi a v současnosti zaměstnává 18 tisíc lidí. V dobách největší slávy zde ale pracovalo na 70 tisíc dělníků.

Prohlédněte si další snímky industriálního fotografa Viktora Máchy

Viktor Mácha: Fotografuji hutě, protože chci zachytit svět, který mizí před očima
Hitlera udolaly i tanky z Čeljabinsku. Podívejte se, jak to v továrně na Uralu vypadá dnes
Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků

 

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!