OKD a ministerstvo financí podepsaly smlouvu o půjčce na 700 milionů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

OKD a ministerstvo financí podepsaly smlouvu o půjčce na 700 milionů

OKD a ministerstvo financí podepsaly smlouvu o půjčce na 700 milionů
OKD
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Stát dnes prostřednictvím ministerstva financí (MF) uzavřel s těžební společností OKD smlouvu na úvěr 700 milionů korun. Půjčka je podmíněna reorganizací firmy, o které věřitelé OKD rozhodli minulý týden. První část půjčky by firma měla dostat podle ministerstva do dvou až tří dnů. Formálně půjčku poskytne společnost Prisko, kterou vlastní MF. Rozhodnutí kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Ministerstvo očekává, že žádost o čerpání první části půjčky dostane v úterý. Následně uvolní 150 milionů korun. „Čerpání půjčky bude probíhat na základě přísného posuzování odůvodněnosti potřeby takového čerpání,“ uvedl resort.

Součástí smlouvy jsou zajišťovací dokumenty, které Prisku umožňují v případě neplnění stanovených závazků ze strany OKD uspokojit svou pohledávku. Úvěrovou smlouvu postupně doporučil prozatímní věřitelský výbor, insolvenční správce a schválil ji i soud.

OKD nemá na všechny výplaty, část zaměstnanců dostala jen zálohu

Podle analytiků půjčka od státu firmě dlouho nevystačí. Ředitel OKD Dale Ekmark v minulých dnech naznačil, že v příštím roce by firma mohla potřebovat půjčit další peníze. Ani podle insolvenčního správce se to nedá vyloučit.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi 12 tisíc lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun. Minulý týden věřitelé těžební společnosti OKD na schůzi u Krajského soudu v Ostravě rozhodli, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!