OKD v březnu propouštělo, na Karvinsku ale stále horníky shání | E15.cz

OKD v březnu propouštělo, na Karvinsku ale stále horníky shání

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Těžební společnost OKD, která je od loňska v úpadku, sice v březnu propouštěla z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, ale pro své černouhelné doly na Karvinsku lidi stále obtížně shání. Potřebuje jich kolem stovky. Jako náborový příspěvek nyní novým horníkům nabízí 40 tisíc korun. Odměnu pět tisíc korun dostanou současní zaměstnanci, kteří přivedou nového kolegu.

Ztrátový Důl Paskov zavřela firma z ekonomických důvodů na konci března. Odešlo z něj přes tisíc zaměstnanců. Přesto společnost nesehnala dost zájemců, kteří by byli ochotni přejít do dolů na Karvinsko, lidi k tomu nelákal ani nabízený bonus 80 tisíc korun. Ten ostatně OKD bývalým zaměstnancům v případě jejich návratu nabízí i nyní. Dost horníků firma nenašla ani během dvouměsíčního náboru.

Na zkušenosti z tohoto náboru nyní podnik kromě náborového příspěvku reagoval i tím, že novým zaměstnancům zaplatí vstupní lékařské prohlídky.

"Vstupní lékařskou prohlídku v Karvinské hornické nemocnici v řádu několika tisíc korun si až dosud musel uhradit zájemce z vlastních prostředků. Teď nastane změna a nově ji zaplatí OKD," uvedla personální ředitelka OKD Radka Naňáková.Podmínkou ale je, že pokud uchazeč splní všechna požadovaná kritéria, do OKD musí nastoupit. Firma bude lékařské prohlídky platit dva měsíce, pak vyhodnotí, zda to přineslo efekt.

OKD se dostalo do úpadku kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé pak firmě povolili reorganizaci, reorganizační plán mají schvalovat příští měsíc. V OKD se dál těží uhlí, nyní tam i s dodavatelskými firmami pracuje víc než deset tisíc lidí.

Společnost už udělala řadu úsporných opatření. Jedním z hlavních bylo právě ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah