Paramo předloni vydělalo miliardu korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Paramo předloni vydělalo přes miliardu korun. Mohla za to ale jen účetní operace

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Pardubická rafinerie Paramo vykázala předloni rekordní čistý zisk 1,066 miliardy korun. Dosáhla ho navzdory tomu, že ještě v roce 2017 prodělala devadesát milionů korun. Pomohlo jí k tomu především rozpuštění minulých oprávek, které se vyšplhalo do výše 1,077 miliardy korun. Podrobnosti k této účetní operací však firma komentovat nechtěla a jen stroze se s ní vypořádala výroční zpráva podniku.

„Na základě výsledků analýzy provedené k 31. prosinci 2018 byla v období do 31. prosince 2018 zrušena opravná položka ve výši 1177 milionů korun. Částka 1166 milionů korun byla zařazena mezi dlouhodobý hmotný majetek a částka deset milionů korun byl zaúčtována mezi nehmotný majetek,“ píše se ve výroční zprávě.

Manažer auditorské společnosti APOGEO Jaromír Chaloupka ovšem upozorňuje, že tvorba a rozpuštění opravných položek nikterak nevypovídají o zdraví firmy. „Tato účetní operace by měla vycházet z interních směrnic firmy, může však nastat i po jednorázovém rozhodnutí managementu společnosti,“ míní Chaloupka.

Tržby jedné ze tří tuzemských rafinerií zůstaly předloni stabilní, a to na úrovni 2,4 miliardy korun. Loňské výsledky hospodaření ale firma nechtěla předjímat, prozradila však masivní investice. „V roce 2019 jsme v rámci revitalizace palivového terminálu zdvojnásobili skladovací kapacity paliv na téměř 40 tisíc metrů krychlových. V únoru 2019 došlo k instalaci nového zařízení pro aditivaci paliv a v říjnu téhož roku byly instalovány skladovací nádrže,“ vyjmenovává investice Pavel Kaidl, mluvčí společnosti Paramo.

I přes mohutný zisk v roce 2018 má rafinerie nerozdělený zisk z minulých let stále záporný, a to 836 milionů korun. Mezi lety 2009 až 2014 vykazovala ztráty zhruba v rozsahu 150 milionů až 700 milionů korun. Poté dva roky vydělávala, ale zisk dosahoval jen nižších desítek milionů.

Paramo, které patří do petrochemické skupiny Unipetrol a zaměstnává pět stovek pracovníků, je známé především výrobou motorových olejů Mogul. Tržní podíl firmy v tomto segmentu v Česku a na Slovensku stabilně přesahuje 55 procent. Více než tři pětiny celkové produkce Paramo vyváží.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!