Pfizer vytvoří v Číně své první asijské biotechnologické centrum | E15.cz

Pfizer vytvoří v Číně své první asijské biotechnologické centrum

Pfizer vytvoří v Číně své první asijské biotechnologické centrum
Léky, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Farmaceutická společnost Pfizer investuje 350 milionů dolarů (8,6 miliardy korun) do výstavby biotechnologického centra v Číně, které bude jeho prvním biotechnologickým centrem v Asii. Pfizer se tak zařadí k dalším velkým farmaceutickým firmám, které si zřizují pracoviště na druhém největším farmaceutickém trhu světa, aby si zajistily rychlejší schvalování svých produktů. Centrum bude ve městě Chang-čou a dokončit by se mělo v roce 2018, uvedl Pfizer.

Velké farmaceutické firmy se snaží hledat vhodné způsoby napojení na čínský zdravotnický trh. Patří mezi ně investice do závodů v Číně, akvizice či vytváření společných podniků. Cílem těchto kroků je získat výhodu při jednání s čínskými regulátory a vládou.

Pfizer také sdělil, že bude úzce spolupracovat s místními regulátory a že má v úmyslu přinést na místní trh co nejdříve nové léky. Centrum se má soustředit na biologické léky vytvořené z žijících mikroorganismů a na léky biosimilární, což jsou levnější verze biologických přípravků, kterým vypršela patentová ochrana.

Pfizer koupí za 5,2 miliardy dolarů farmaceutickou Anacor

Šéfové farmaceutických firem si již dlouho stěžují na pomalý proces při získávání povolení k prodeji léků na čínském trhu a někteří tam narazili i na regulační bariéry, podotýká agentura Reuters. Pfizer musel loni ukončit podnikání v oblasti vakcín, když mu nebyla obnovena licence na nejprodávanější vakcínu Prevenar.

Celkové výdaje na zdravotní péči mají do roku 2020 v Číně dosáhnout 1,3 bilionu dolarů (31,9 bilionu korun). Růst trhu s léky však zpomalil, nyní roste tempem méně než deset procent, zatímco před čtyřmi lety rostl o více než 20 procent ročně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!