Po dvouciferném růstu propad o desetinu. Čína omezila dovoz uhlí | E15.cz

Po dvouciferném růstu propad o desetinu. Čína omezila dovoz uhlí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dovoz uhlí do Číny loni poprvé za nejméně deset let klesl. Tamní celní úřad oznámil, že země loni dovezla 291,22 milionu tun, což bylo o 10,4 procenta méně než v předchozím roce. Čína je největším dovozcem uhlí na světě. V předchozích letech dovoz uhlí prudce rostl, a to dvouciferným tempem.

Loňský pokles způsobil vysoký převis domácí nabídky, který přiměl Peking zavést řadu opatření na omezení dovozu. Čínský svaz uhelného průmyslu je pesimistický také ve výhledu poptávky na letošní rok. Ekonomika je podle něj pod tlakem kvůli slabému vývozu a poklesu investic do realit. Výhled ekonomiky tak zůstává slabý a na trhu s uhlím je přebytek.

„K ročnímu poklesu dovozu přispěl tlak vlády na energetické firmy, aby ve čtvrtém čtvrtletí snížily dovoz o zhruba 50 milionů tun,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti Everbright Futures Čang Siao-ťin. Ani ten ale kvůli zásahům vlády nečeká v letošním roce zlepšení dovozu.

V samotném prosinci ale dovoz uhlí do Číny ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o téměř třetinu a byl druhý nejvyšší za loňský rok. Růst domácích cen totiž přesvědčil koncové uživatele, aby zvýšili objednávky na levnější uhlí ze zahraničí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.