Po Škodě prodlouží odstávku výroby i Hyundai. Nošovický závod se rozjede až po Velikonocích | E15.cz

Po Škodě prodlouží odstávku výroby i Hyundai. Nošovický závod se rozjede až po Velikonocích

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku prodlouží kvůli pandemii způsobené novým typem koronaviru odstávku výroby o týden. Výroba by se měla opět rozjet po Velikonocích v úterý 14. dubna, oznámil mluvčí automobilky Pavel Barvík. Odstávka tak bude pokračovat i u většiny subdodavatelů firmy.

„Stále platí, že zaměstnancům bude náležet náhrada mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku,“ uvedl Barvík. Výroba v závodě je dočasně pozastavena od pondělí 23. března.

Část zaměstnanců v Nošovicích ale v pondělí a úterý do práce půjde. „Dvoudenní výjimku má oddělení převodovkárny z důvodů nutnosti zajištění dodávek pro naše partnery. Od středy se připojí k odstávce. Na dvou směnách se celkem jedná o zhruba 180 zaměstnanců,“ uvedl Barvík. Převodovkárna dodává výrobky také sesterskému závodu KIA ve slovenské Žilině, který bude znovu vyrábět už od pondělí 6. dubna.

Hyundai ve slezských Nošovicích zaměstnává přibližně 3300 lidí, dalších asi 8700 zaměstnanců pracuje u jejích subdodavatelů.

Společnost Hyundai Motor ve středu v Soulu oznámila, že její celosvětový prodej v březnu klesl o 21 procent na 308 503 vozů, což je pro tento měsíc nejméně za 11 let. Poptávka po autech je slabá kvůli koronavirové pandemii, podnik také musel přerušit výrobu v některých zahraničních továrnách.

Kormě České republiky Hyundai přerušil výrobu také ve Spojených státech a v Indii. Jihokorejské závody automobilky ale fungují s využitím téměř všech kapacit.

Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Automobilka tam v březnu zahájila výrobu vozu Kona Electric, prvního automobilu na elektrický pohon sériově vyráběného v České republice. Kromě něj v závodě produkuje typ Hyundai Tucson a několik verzí modelu Hyundai i30. Automobilka vyrábí 1500 aut denně, loni vyprodukovala 309 500 vozů.

Výrobu zastavily automobilky a výrobci automobilových dílů po celé Evropě. V Česku nevyrábějí například ani automobilky Škoda Auto a Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Škoda Auto už také oznámila prodloužení odstávky výroby, a to minimálně do 14. dubna.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah