Po slunci si chce Čína podmanit i evropský vítr. Její turbíny jsou levnější o desítky procent

Evropští výrobci větrných turbín nechtějí, aby je převálcovala čínská konkurence.

Evropští výrobci větrných turbín nechtějí, aby je převálcovala čínská konkurence. Zdroj: Profimedia

Peking, který ovládá dodávky solárních panelů do Evropy, by se rád prosadil v dalším odvětví obnovitelných energií. Čínští producenti větrných turbín už vévodí globálnímu trhu a na příznivé ceny lákají i zákazníky ze starého kontinentu. Představují tak další riziko pro strádající unijní větrný průmysl. Brusel je však ostražitý a minulý měsíc zahájil vyšetřování čínských aktivit v pěti evropských zemích kvůli podezření ze státní podpory a narušování hospodářské soutěže.

Asijská velmoc se netají velkými ambicemi v oblasti obnovitelných zdrojů a zelených technologií. Loni bylo ve světě instalováno zhruba 120 gigawattů nových větrných elektráren, z toho téměř 82 gigawattů pocházelo od čínských výrobců turbín. Tento fakt je poslal do čela žebříčku globálních dodavatelů těchto zařízení. Vládne jim firma Goldwind, v první pětici je jediný evropský producent, dánská společnost Vestas.

Konkurence nutí čínské výrobce k exportu

„Není žádným překvapením, že čínští výrobci turbín dominují první pětce, protože výstavba větrných projektů v gigawattovém měřítku a konec pandemických omezení způsobily, že instalace v loňském roce prudce vzrostly. Tito hráči však stále silně spoléhají na svůj domácí trh, přičemž 98 procent jejich přírůstků kapacit se odehrálo v samotné Číně,“ vysvětluje větrný analytik Bloombergu a autor statistik Cristian Dinca.

Pohled na trh mimo Čínu je podle dat společnosti Wood Mackenzie dost odlišný. Vestas se vyhoupl do čela výrobců, následován dalšími západními firmami jako Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE), GE a Nordex. Pětice nejsilnějších západních producentů pak představuje 93 procent dodávek větrníků mimo Čínu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!