Škoda Auto v pololetí: pokles poptávky, pád zisku o tři čtvrtiny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pokles odbytu o třetinu, pád zisku o tři čtvrtiny. Škoda Auto sčítá v pololetí následky koronaviru

ČTK

Provozní zisk automobilky Škoda Auto se v prvním pololetí propadl skoro o 75 procent na 228 milionů eur (zhruba šest miliard korun) z 824 milionů eur před rokem. Oznámil to mateřský koncern Volkswagen. Automobilový průmysl letos těžce zasáhla koronavirová krize. Tržby Škody Auto v pololetí klesly o více než čtvrtinu na 7,5 miliardy eur (196,5 miliardy korun) z 10,2 miliardy eur před rokem.

Škoda v pololetí prodala 372 tisíc vozů. To představuje meziroční pokles o 33,6 procenta. Mezi zákazníky byly populární zejména SUV Kodiaq a Karoq a nové modely Scala a Kamiq.

Koronavirová krize měla v automobilovém sektoru negativní dopad na poptávku i na výrobní aktivity. Škoda Auto koncem dubna obnovila výrobu ve svých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí. Odstávka kvůli pandemii způsobené koronavirem trvala téměř šest týdnů.

Volkswagen těžce nese úspěchy Škody, Maier byl trnem v oku, říká automobilový novinář Šprincl

Škoda Auto vyrábí automobily také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Působí na více než sto trzích.

Tento měsíc Škoda Auto oznámila, že předseda představenstva Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele podniku. Jeho nástupce zvolí představenstvo v srpnu.

Kdo bude nový šéf Škody? Lidé mohou sázet na manažery koncernu i na bývalého vícepremiéra

Důvody Maierova odchodu firma nesdělila. Podle německého listu Handelsblatt jsou v pozadí mocenské spory v koncernu Volkswagen. V médiích se delší dobu objevují zprávy, že Volkswagenu vadí úspěch Škodovky, jejíž modely nad očekávání konkurují ostatním automobilům koncernu.

Skupina Volkswagen zahrnuje vedle Škody také řadu dalších značek. Kromě vlajkové značky VW jsou to například Audi, Porsche, Seat, Bentley či Lamborghini.

Personální změny ve Škodě Auto nekončí, šéf českého zastoupení dostane na starost západní Evropu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!