PKN Orlen: Majiteli Unipetrolu klesl čtvrtletní zisk téměř o polovinu | E15.cz

Polská PKN Orlen vydělala téměř o polovinu méně

Polská PKN Orlen vydělala téměř o polovinu méně
PKN Orlen
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen, která vlastní český Unipetrol, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 46 procent na 1,04 miliardy zlotých (6,3 miliardy korun). Na hospodářské výsledky podniku měly negativní dopad nižší marže a silnější kurz zlotého.

Čistý zisk byl zhruba v souladu s očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters v průměru odhadovali na 1,02 miliardy zlotých. Firma dnes rovněž uvedla, že její investice v prvním čtvrtletí činily 802 milionů zlotých. V celém letošním roce počítá s investicemi v objemu 4,8 miliardy zlotých.

PKN Orlen letos oznámil, že uspěl s nabídkou na odkup menšinových podílů v Unipetrolu. Podíl PKN v české firmě stoupl na více než 94 procent z dřívějších zhruba 63 procent. Akcie Unipetrolu tak mohou být staženy z obchodování na pražské burze.

Unipetrol doplatil na zdražování ropy, přišel o miliardu korun

Unipetrol dnes oznámil, že mu čistý zisk za první čtvrtletí meziročně klesl o 89 procent na 322 milionů korun. Hospodaření negativně ovlivnil růst cen ropy, nižší marže rafinerské i petrochemické části a zahájení odstávky v kralupské rafinerii.

Unipetrol je v České republice jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a patří k nejvýznamnějším výrobcům plastů. Součástí skupiny PKN Orlen je od roku 2005.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!