Rekordní ztráta: E.ON od začátku roku prodělal šest miliard eur | E15.cz

Rekordní ztráta: E.ON od začátku roku prodělal šest miliard eur

Elektrárna společnosti E.ON
Elektrárna společnosti E.ON
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: teamworklive via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší německá energetická společnost E.ON utrpěla za prvních devět měsíců roku nejhlubší ztrátu ve své historii. Firmu dál trápily rekordně nízké velkoobchodní ceny elektřiny a komodit. Hospodaření zasáhly odpisy hodnoty majetku v německých elektrárnách společnosti a v jejích ropných a plynárenských činnostech ve výši 8,3 miliardy eur.

Čistá ztráta za prvních devět měsíců roku dosáhla 6,1 miliardy eur (165 miliard korun). Ve stejném období před rokem byla firma ve ztrátě 14 milionů eur (348 milionů korun). „Naše provozní podmínky zůstávají velmi složité,“ uvedl finanční ředitel Michael Sen.

E.ON, který působí také v České republice, se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Trpí rovněž masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny. Hluboká krize v odvětví stála firmu od roku 2008 více než 80 procent její tržní hodnoty.

E.ON v současnosti prochází rozsáhlou reorganizací. Firma loni na podzim představila plán na oddělení většiny výroby elektrické energie, obchodování s elektřinou a ropného a plynárenského byznysu do samostatné firmy s názvem Uniper. Zaměřovat se chce na obnovitelné zdroje, distribuční sítě a služby pro zákazníky.

Akcie E.ON:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah