Rosněfť získá kontrolní podíl v konkureční stání Basněfti | e15.cz

Rosněfť získá kontrolní podíl v konkureční stání Basněfti

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Další z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády je údajně naplněn. Podle agentury Interfax získá kontrolní podíl v ruské státní ropné společnosti Bašněfť její mnohem větší ruský konkurent Rosněfť. Za podíl zaplatí až 330 miliard rublů (128 miliard korun).

Smlouva o prodeji 50,8 procent akcií Bašněfti a všechny související dohody by měly být podepsány 15. října. Vláda v polovině srpna rozhodla o odkladu prodeje, na konci září však privatizaci obnovila.

Rusko se letos také chystá prodat zhruba pětinu akcií Rosněfti. Příjmy z prodeje obou podílů by měly státní pokladně ještě letos přinést více než bilion rublů.

Analytici upozorňují, že privatizace Bašněfti se příliš privatizaci nepodobá, vypadá podle nich spíše jako konsolidace sektoru. Server listu The Moscow Times si dokonce položil otázku, jak může státní firma privatizovat jinou státní firmu. Podobně to podle něj zřejmě dopadne i s privatizací Rosněfti. List Vedomosti pak napsal, že státní energetická společnost Rosněftěgaz prodá svůj podíl 19,5 procenta v Rosněfti přímo firmě.

Ruské veřejné finance jsou nyní kvůli nižším cenám ropy pod značným tlakem, Rusko tak potřebuje dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje Rusku více než polovinu příjmů rozpočtu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah