Rubly pro Gazprom. První evropské firmy svolily k novým podmínkám plateb za ruský plyn

Plynovod Jamal v Bělorusku

Plynovod Jamal v Bělorusku Zdroj: ČTK / AP / Sergei Grits

První evropské firmy projevují ochotu platit za ruský plyn v rublech, jak požaduje Kreml. Na nové podmínky hodlají přistoupit distributoři plynu z Německa, Rakouska nebo ze Slovenska. Maďarská vláda přiznala, že se novému schématu plateb již přizpůsobila. Otevření účtu u Gazprombank, která má tyto platby zpracovávat, připravuje také italská energetická skupina Eni.

Krok Eni je zatím jen předběžným opatřením, které firmě v případě nutnosti umožní vyhovět požadavkům Moskvy na platby za plyn v rublech, uvádějí zdroje agentury Bloomberg. Firma podle nich zároveň u italských a unijních úřadů zjišťuje, zda by její krok byl v souladu s protiruskými sankcemi. Příští pravidelné platby se mají uskutečnit ve druhé polovině května.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu evropské firmy varovala, že přistoupení na tento ruský požadavek by znamenalo porušení sankcí. Kolem této otázky nicméně panují nejasnosti, které nerozptýlily ani minulý týden vydané unijní pokyny k nákupu ruského plynu.

Například německý plynárenský obr Uniper je přesvědčen, že může za plyn platit prostřednictvím účtu u Gazprombank, aniž poruší sankce. „Úprava platebního procesu je podle nás v souladu se sankčním právem, takže platby jsou možné,“ řekla během středečního telefonátu s analytiky finanční ředitelka Uniperu Tiina Tuomela.

Plán Česka při odstavení dodávek plynu

Video placeholde
Plán Česka při odstavení dodávek plynu • Videohub

Uniper, rakouský ÖMW a další distributoři plynu z Maďarska a ze Slovenska se už podle zdrojů deníku Financial Times rozhodli, že na nový způsob plateb požadovaný Moskvou přistoupí. Maďarská vláda později potvrdila, že za plyn platí prostřednictvím Gazprombank. Uniper a ÖMV jsou přitom dva největší jednotliví evropští odběratelé ruského plynu.

Itálie i Německo z Ruska odebírají zhruba 40 procent své spotřeby zemního plynu. Italský premiér Mario Draghi vede řadu jednání o náhradě suroviny především se severoafrickými státy, Eni se už například dohodla o dodávkách plynu s Egyptem. Berlín sice také slibuje snížit svou závislost na ruském plynu, nakupuje například více zkapalněného plynu (LNG) z USA nebo z Kataru, ale plánovaná výstavba dalších LNG terminálů potrvá roky.

Bloomberg ve středu uvedl, že nejméně deset evropských společností nakupujících ruský plyn si už založilo účty u Gazprombank. Čtyři z nich už prostřednictvím těchto účtů uskutečnily platby za dodávky. Agentury však neuvedly jména plátců.

Nové schéma plateb za plyn vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin na konci března. Týká se všech takzvaně nepřátelských zemí, což zahrnuje i všechny členské státy EU. Platit novým způsobem už otevřeně odmítly Polsko a Bulharsko, a Moskva jim proto dodávky plynu ukončila.

Z českých dodavatelů plynu má smlouvu přímo s Gazpromem pouze ČEZ. „Situaci sledujeme a vyhodnocujeme. Rublový účet v Gazprombance jsme si neotevřeli,“ sdělil Deníku N mluvčí skupiny Ladislav Kříž.