Ruské těžaře dusí sankce, chybí jim peníze na modernizaci ropných rafinerií | E15.cz

Ruské těžaře dusí sankce, chybí jim peníze na modernizaci ropných rafinerií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: TheKurgan via Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ropné společnosti kvůli západním sankcím a nízkým cenám ropy požádaly vládu, aby jim povolila pomalejší postup při modernizaci ropných rafinerií. Firmy se na programu modernizace rafinerií v hodnotě 55 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) dohodly s vládou v roce 2011, kdy se Rusko kvůli nedostatku moderních rafinerských kapacit potýkalo s nedostatkem benzinu.

„Kvůli sankcím a souvisejícím finančním potížím se kontrakty (na modernizaci rafinerií) odkládají či zmrazují,“ řekl šéf předního ruského ropného a plynárenského institutu VNIPIněfť Vladimir Kapustin. Právě tento institut na program modernizace rafinerií dohlíží.

„Firmy opět žádají o úpravu časového harmonogramu modernizace,“ uvedl Dmitrij Machonin z antimonopolního úřadu FAS. Ruské ropné společnosti se nyní potýkají s negativními dopady sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho postupu vůči Ukrajině.

Tyto sankce omezují ruským těžařům přístup k zahraničním půjčkám i k potřebným technologiím. Kapustin upozornil, že zahraniční podniky kvůli obavám z porušování sankcí odkládají dodávky zařízení potřebného k modernizaci rafinerií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah