Ruský plyn z Nordstreamu poteče do německých domácností už v listopadu | E15.cz

Ruský plyn z Nordstreamu poteče do německých domácností už v listopadu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: .nord-stream.com

hop, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plynovod Nordstream, které po dně baltského moře spojuje ruský Vyborg se severoněmeckým Greifswaldem, začne dodávat plyn 8. listopadu. Na setkání s premiérem Vladimirem Putinem to prohlásil Alexej Miller, šéf ruského Gazpromu, který v rusko-německém konsorciu Nordstream drží většinový podíl.

První ze dvou chystaných potrubí už je dokončené a teď se plní technickým plynem, upřesnil Miller na setkání s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Počáteční kapacita plynovodu bude 27,5 miliard metrů krychlových ročně. Po dokončení druhého potrubí na podzim příštího roku se celková roční kapacita zvýší na 55 miliard krychlových metrů.

Nordstream, jehož celková délka činí 1222 kilometrů, bude ruským plynem zásobovat Německo, Dánsko, Nizozemí, Belgii, Francii a Velkou Británii. Už koncem letošního srpna byl napojen na německý plynovod Opal, který končí na západní české hranici. Opal naváže na budovaný plynovod Gazela protínající západní Čechy, který bude v budoucnu zásobovat i Česko.

Odběratelé v Evropě si od jeho vybudování slibují nižší cenu plynu, která nebude zatížena poplatky za tranzit přes východoevropské státy.

Šéf Gazpromu na setkání s Putinem nevyloučil, že Rusko přikročí v závislosti na poptávce k budování dalších plynovodní tras, které přivedou surovinu do Evropy přes Baltské moře. Gazprom už podle ruských médií uzavřel kontrakty na dodávku plynu přes Nord Stream s odběrateli v Německu, Dánsku, Nizozemsku, Belgii, Francii a Británii.

Pokud jde o plynovod South Stream, který má přivádět plyn do Evropy jižní cestou přes dno Černého moře do Bulharska, Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakouska a Itálie, Rusko je podle Millera přesvědčeno o jeho ekonomické efektivitě a technické proveditelnosti. „K prosinci 2015 bude projekt dokončen a první plyn bude směřovat k zákazníkům,“ řekl Miller.

Putin se na schůzce s Millerem zmínil i o nedávných prohlídkách, které nechala Evropská komise provést u odběratelů a dceřiných firem Gazpromu. Ruský premiér řekl, že Moskva bude další vývoj pečlivě sledovat a požádal Millera o maximální otevřenost při vyšetřování.

„Ruská vláda bude co nejpozorněji sledovat, co se děje kolem Gazpromu. Žádám vás, abyste mě o všem včas informoval,“ řekl Millerovi. Poznamenal zároveň, že Gazprom by měl být ve svém podnikání maximálně otevřený. „Je třeba spolupracovat s orgány zemí, kde působíte, je nutná otevřenost, musíte pomáhat při prověrkách, předkládat objektivní a ucelené informace,“ uvedl předseda ruské vlády.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: hop, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.