Safina otevře vlastní rafinérii v americkém Texasu. Zpracovávat bude platinu | e15.cz

Safina otevře vlastní rafinérii v americkém Texasu. Zpracovávat bude platinu

Tavení platiny
Tavení platiny
• 
ZDROJ: Archiv
Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká společnost Safina spustí ve Spojených státech amerických vlastní rafinérii na zpracování platiny. Firma, která se zameřuje na zpracování a recyklaci drahých kovů, počítá s úvodní investicí na úrovni 50 milionů korun. Rafinérie má být spuštěna již v květnu letošního roku ve městě Houston ve státě Texas. V úvodní fázi bude mít 15 zaměstnanců.

„Rafinérie bude zaměřena na zpracování platinových kovů. Práce v ní bude zahrnovat příjem materiálu, tavení, vzorkování, analýzu i samotnou rafinaci do podoby ryzích kovů. Dále se v rafinérii budou výrábět speciální platinové chemikálie k přímému použití v chemickém a farmaceutickém průmyslu,“ říká generální ředitel společnosti Tomáš Plachý.

Safina, která má centrálu ve Vestci u Prahy, působí vedle Evropské Unie také vAsii či v Ruské federaci. Loni měla celkový obrat 4,7 miliardy korun. Do Spojených států amerických dodává především termočlánky, které slouží pro měření teploty v přístrojích využívaných ve zdravotnictví, vědě a výzkumu.

Jsou zařazeny i do aplikací americké vesmírné agentury NASA. Zámořské firmy jako Cleveland Electric nebo NBS ze safinských termočlánků montují mimo jiné teploměry pro vesmírné aplikace.

Loni firma dosáhla na americkém trhu obratu v přepočtu 100 milionů korun. „V letošním roce očekáváme nárůst minimálně na úroveň 300 milionů a v příštím roce – s ohledem na plný provoz a návazný rozvoj rafinerie – plánujeme překročení hranice miliardy korun,“ říká Tomáš Plachý.

Společnost zaměstnává v současnosti téměř 220 lidí. Klíčovou činností společnosti je vedle rafinace také výroba produktů z drahých kovů s vysokou přidanou hodnotou, které jsou určeny především pro sklářský a elektrotechnický průmysl. Safina přichází s technologiemi, které mají konkurenční výhodu a mají proto na trhu úspěch. Další činností společnosti je výroba a prodej investičních drahokovových destiček a slitků, které se vyrábí především z kovů jako je zlato, stříbro nebo zmíněná platina. Společnost je členem nadnárodní skupiny Safichem Group, která má centrum ve Švýcarsku.

Zlatá horečka každý rok

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery